Gradska knjižnica, najstarija narodna knjižnica u Zagrebu, uključila se u kampanju Hrvatskog knjižničarskog društva (HKD) Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu i krenula zagovarati izgradnju nove zgrade. Budići da ove godine Gradska knjižnica obilježava sto i pet godina neprekinutog djelovanja, iz ove su ustanove odlučili napraviti publikaciju kojim bi ukazali na značaj njihovog rada, ali i naglasili problem neadekvatnog prostora u kojem djeluju.
Kako kažu u Gradskoj knjižnici, iz prostora u kojem sada borave ne mogu pružiti punu uslugu svojim korisnicima, kao ni primjereno predstaviti i zaštititi svoju vrijednu građu. Smatrajući da je javni interes grada da građa baštinjena od predaka bude na dostojan način sačuvana i predana sadašnjim i budućim stanovnicima Zagreba, da se aktivno razvija odnos prema knjizi, čitanju i samoobrazovanju, kao i da je nužno kod građana ojačati demokratsku svijest o zajedništvu i odgovornom donošenju odluka, iz ove ustanove traže od gradske uprave realizaciju projekta nove, multifunkcionalne zgrade gradske knjižnice.
SF knjižnica za danas i sutra!, publikacija sastavljena povodom ove kampanje, na jednom mjestu daje uvid u povijest Gradske knjižnice, njezin razvoj, ustrojstvo te logičan nastavak rada i mogućnosti moderne knjižarske i kulturne ustanove. Nova bi zagrebačka knjižnica tako trebala biti prostrana, ispunjena dnevnim svjetlom, udobna i ugodna poput dnevnoga boravka, smještena u središtu grada i okružena zelenilom. Ona bi djelovala kao komunikacijsko i društveno središte metropole i javno okupljalište koje simbolizira znanje, iskustvo i kulturni značaj Zagreba. U projektu su predviđeni odvojeni i preklapajući prostori odjela (Informativno-posudbeni odjel, Odjel za djecu i mladež, Odjel multimedije, Glazbeni odjel, Odjel za informatizaciju, Odjel za digitalnu knjižnicu, Odjel za nabavu, obradu i zaštitu građe), zbirki (Zbirka rijetkih knjiga i rukopisa RARA, Zavičajna zbirka Zagrabiensia, Zbirka BDI) i službi, što bi omogućavalo da se sadašnjim i budućim korisnicima, uz knjižničnu građu i pristup digitalnim izvorima, ponudi mjesto za čitanje i učenje, za razvoj stvaralačkih sposobnosti i društvenosti, za pristup informacijama i kvalitetno provođenje slobodnoga vremena.
Gradska knjižnica i Hrvatsko knjižničarsko društvo pozivaju vas da prelistate publikaciju SF knjižnica za danas i sutra! i date svoj glas za novu gradsku knjižnicu. Jer, i vi imate pravo znati i imate pravo na knjižnicu.