Prosinac u Pogonu

Galerija 90-60-90 u prosincu organizira tri događanja u Pogonu Jedinstvo.

grubic_monument_630

Igor Grubić, Spomenik

Galerija 90-60-90

Izložbeni program Galerije 90-60-90 u 2014. godini propituje temu kulta heroja i njegove društvene funkcije danas. Kustosica je Galerije Marijana Stanić“Demokratska društva današnjice težimo zasnovati na racionalnoj osnovi: zajednički interesi, prvenstveno ekonomski, vladavina pravnog poretka, minimalni socijalni uvjeti nužni za reprodukciju rada, zajamčena univerzalna ljudska prava, visok prag tolerancije za kulturnu različitost, itd. U takvom društvu pristajemo živjeti na temelju racionalne odluke o vlastitoj koristi, kakva god političkog i kulturnog opredjeljenja, socijalnog podrijetla ili rodnog identiteta bili. U širokom spektru društvene svakodnevice i kulturne industrije, od dječje sobe do medija, kult heroja opstaje u svojim različitim funkcijama. Bilo da inicira solidarizaciju ili potiče na pobunu, on pojedinca okreće zajednici, jača osjećaj kolektivne pripadnosti, rušeći neprikosnovenost liberalnog individualizma i racionalnog izbora”, zapisala je o ovogodišnjoj temi Galerije Ivana Mance.

Pavle Pavlović, Lostland Od 15. do 17. prosinca Pavle Pavlović predstavit će novu seriju slika pod nazivom Lostland u kojima se bavi specifičnim problemom voajerizma vezanim uz današnje društvo u kojem virtualni i fizički aspekt postaju međusobno ovisni. Zbog ogromne količine informacija kojima smo svakodnevno bombardirani sve je teže diferencirati proživljeno iskustvo od virtualnog. S obzirom na to da je njegov način rada direktno vezan uz fotografije skupljene putem interneta, na neki način počinje i sam biti vezan za to tuđe iskustvo koje u procesu rada slike u potpunosti preuzima.

 

Poetski, eksperimentalni dokumentarni film Spomenik Igora Grubića bavi se jednom prvorazrednom kulturnom i političkom temom na meditativan, filozofski način, a bit će prikazan 18. prosinca. Radi se o prikazu nekoliko apstraktnih, modernističkih spomenika iz doba socijalizma koji zajedno s moćnom prirodom koja ih okružuje čine dojmljive vizualne metafore, svojevrsnu vizualnu poeziju. Spomenik je zamišljen kao vizualni esej (bez dijaloga i naracije) o “životu” tih impresivnih djela socijalističkog kiparstva i stanju u kojem se nalaze, a upravo je sustavno uništavanje antifašističkih spomenika u Hrvatskoj tijekom prve polovice 1990-ih bilo motivacija za snimanje filma. Uz prikazivanje filma održat će se koncertni nastup švedskog kompozitora i sound artista BJ Nilsena. Glazbeni performans prati nijemu projekciju u skladu s filmskom naracijom i nastaje na licu mjesta.

Kao mutaciju filmskog projekta kojim se bavi već dvije godine, Ova žena se zove Jasna, Nicole Hewitt predstavlja skicu za povijesni roman u filmskom obliku u epizodalnom performativnom izdanju, koji kao polazište uzima međuprostor osobne i službene povijesti, proces postojanja i nepostojanja u medijima, u arhivu i u društvu, prevođenje i prenošenje društvenih percepcija, upisivanje i neupisivanje u kolektivnu memoriju sadržaja i poruka slika, filmova i teorija. Skica za epizodalni povijesni roman u filmskom obliku u deset nastavaka / work in progress nastao je u suradnji s Jasminom Ravnjak i Vidom Guzmić.

Uz troje spomenutih umjetnika, u radu Galerije 90-60-90 ove su godine sudjelovali i umjetnici Sanja Iveković, Jelena Jureša i Dan Oki. Više o događanjima potražite na stranicama Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade – POGON.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano