Centar za kulturu Brač poziva na otvorenje izložbe O/sjećanja u Galeriji umjetnina “Branislav Dešković” u Bolu na Braču u subotu, 15. srpnja u 21 sat. Na izložbi sudjeluju Ivana Pipal, Mija Matijević Akrap i Borna Ivanuša.
Iz predgovora Tina Vukovića: “Ljeti, Bol se uzavrelo mijenja, vrti u nejasnom, stresnom kolopletu ponude i potražnje počesto lišenom autentičnosti, u kojemu teško možemo istinski doživjeti jedni druge. U samoj žiži zbivanja, na rivi, naša Galerija umjetnina Branislava Deškovića utopistički opstaje kao mala oaza mira što čuva životna iskustva velikih umjetnika ispričana likovnim jezikom. Unutar ovog realiteta, uz intuiciju koja nam je počesto bivala većom uzdanicom od obrazloživih parametara, odlučili smo se nadovezati na ta osobita iskustva. Ovom izložbom zbližili smo tri autentične umjetničke interpretacije sličnog emotivnog senzibiliteta – Ivana Pipal, Mia Matijević Akrap i Borna Ivanuša, mlađa generacija autora na hrvatskoj likovnoj sceni, različitih iskustvenih provenijencija, pričaju nam o svom vremenu.
(…) Dok Mia nastoji uopćiti tuđa iskustva, svoja saznanja i likovna snoviđenja, drugi akter ove izložbe zauzima drugačiju poziciju. Borna Ivanuša govori iz svojega iskustva vraćajući se sjećanjima i osjećanjima koja su prožela njegovo djetinjstvo.
(…) Ivani Pipal pripala je pozicija analitičarke. Istražujući mogućnosti i alate psihoterapije autorica propitkuje poimanje naših emocionalnih stanja dajući ovoj izložbi svojevrstan raščlambeni smiraj.”
Ivana Pipal (Zagreb, 1990.) samostalna je vizualna umjetnica koja djeluje kroz raznolike medijske oblike: crtež, ilustraciju, animaciju i film. Diplomirala na Odsjeku za animirani film i nove medije, ALU Zagreb. Članica je ženskog umjetničkog kolektiva „Ljubavnice“. Za prvu autor-sku knjigu „Priča o teti Mandi“ nagrađena je 2013. potporom grada Zagreba za najbolja ostvarenja na području književnoga stvaralaštva. Nakon izlaganja na Sajmu dječje knjige u Bologni 2017. objavljuje ilustriranu knjigu „Žuti grad, Plavi grad“ na šest jezika, uvrštenu u White Ravens – međunarodni katalog najboljih knjiga za djecu. U 2020. godini dobiva posebno priznanje Biennala ilustracije u Zagrebu te MSU nagradu Salona mladih, a 2021. predstavlja slikovnicu „Ptica rugalica“ i umjetničke asocijativne karte „Emocije i stanja“, inspirirane psiho-terapijskim praksama. Redovito izlaže na samostalnim i skupnim izložbama.
Mia Matijević Akrap (Požega, 1995.) diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti 2020. u Zagrebu. Izlagala je na sedam samostalnih izložbi (Zlati Ajngel, Varaždin, 2023.; Galerija Crta, Zagreb, 2022.; Galerija svjetlosti i Galerija Tunel, GKP, Požega, 2022.; Galerija Karas, Zagreb, 2022.; Galerija Šira, Zagreb, 2020.; Bunker, Samobor, 2020.; Lauba, Zagreb, 2019.) i brojnim skupnim izložbama (36. Salon mladih, 2022.; 6. bijenale slikarstva, 2021.; Matrice: botanika, 2021; 16. erste fragmenti, 2020.; Venientes u sklopu 35. salona mladih, 2020; 8. triennale akvarela, 2019…), sudjelovala je na tri rezidencijalna programa (Francuska, Njemačka, Litva) i Erasmus+ stručnoj praksi (Njemačka). Dobitnica je četiri Rektorove nagrade, dvije pohvale Akademije likovnih umjetnosti, nagrade „Kolekcionar umjetniku“ na 36. Salonu mladih, nagrade publike na projektu Erste fragmenti i dvije Sveučilišne stipendije za darovite studente. Radi i živi u Zagrebu.
Borna Ivanuša (1996.) završio je aranžersko-scenografski odjel u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu. Upisuje Likovnu pedagogiju na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, a nakon toga studij Grafike na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu diplomiravši 2023. godine. Dobitnik je rektorove nagrade za scenografiju i pohvale za uspješan rad na Akademiji likovnih umjetnosti. Sudjelovao je na više skupnih izložbi (37. Salon mladih 2022., Pasionska bastina u galeriji Šira 2019.), i nekoliko samostalnih izložbi („Pesi & Luleki“ s Ivanom Stečuk, „I didn’t know how to name this“ u Galeriji SC, 2022.) te surađuje i na drugim interdisciplinarnim projektima (scenografija za predstavu „Paklena naranča“ u režiji Kristine Grubiše 2020; izvodi likovnu instalaciju za projekt Marte Radoš „Utopia in Transition“ u Francuskom paviljonu 2021. Živi i radi u Zagrebu.