ZOOM in Present Past

Rijeka, više lokacija
četvrtak, 23.05.2024. - utorak, 28.05.2024.
Spolni odgoj II: Borba / FOTO: Nada Žgank

U suradnji udruge Drugo more, Goethe-Instituta u Hrvatskoj i brojnih lokalnih partnera, petnaesto izdanje riječkog festivala izvedbenih umjetnosti Zoom održat će se pod nazivom ZOOM in Present Past Festival u prostorima Exportdrva, Gradske knjižnice Rijeka, Galerije Principij i Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku od 23. do 28. svibnja.

Riječima Davora Miškovića, pokretača festivala i direktora udruge Drugo more, “festival Zoom daje blisku sliku nečega što nam je poznato iz daljine. Ove godine to je slika umjetničkih gibanja u kulturnom području koje se nekad podudaralo sa zajedničkom državom. Taj pregled nužno je nepotpun i sigurno nedovoljan, ali predstavlja važan uvid u produkciju tekstova, predstava, stripova, fotografija i intervencija u javnom prostoru”.

Središnje mjesto za održavanje izvedbenog dijela festivala bit će Exportdrvo na riječkoj Delti, a festival će u četvrtak 23. svibnja u 20 sati otvoriti premijerna izvedba predstave Soft Skills autorskog tima koji čine Aleksandra Stojaković Olenjuk, Jelena Lopatić i Edi Ćelić. Idućeg dana, u petak 24. svibnja, na programu je predstava Sloboština Barbie (20 sati), nastala prema romanu Maše Kolanović u režiji Natalije Manojlović, nakon koje od 21.30 slijedi koncert riječke grupe Marinada. Program se u subotu nastavlja predstavom Spolni odgoj II: Borba slovensko-hrvatskog autorskog tima koji čine Tjaša Črnigoj, Sendi Bakotić, Vanda Velagić, Tijana Todorović i Lene Lekše. Suvremeno-plesna predstava Pripreme za sadašnje koreografkinje Ane Kreitmeyer održat će se u nedjelju 26. svibnja u 20 sati, dok će izvedbeni program festivala zaključiti predstava Cure riječkog Kolektiva Igralke i slovenske redateljice Tjaše Črnigoj, u utorak 28. svibnja u 20 sati.

Ana Kreitmeyer, Priprema za sadašnje / FOTO: Sven Deranja

Pored izvedbenog dijela programa, značajan dio radova koji će biti predstavljeni na Zoomu nastao je u okviru dva projekta Goethe-Instituta, Present Past i New Stages. Projekt Present Past je kroz različite umjetničke formate promišljao odnos susjedstva koji se transformirao usporedo s transformacijom država koje su nastale na području nekadašnje Jugoslavije. 

U sklopu ovog programa, u petak, 24. svibnja u Gradskoj knjižnici Rijeka održat će se izložba stripova nastalih pod mentorstvom Saše Rakezića, koji je pod imenom Aleksandar Zograf jedan je od najpoznatijih i najnagrađivanijih srpskih strip crtača, ilustratora i karikaturista. Za vrijeme trajanja izložbe trajat će i radionica izrade stripa, a svi zainteresirani mogu besplatno sudjelovati uz prethodnu najavu na e-mail adresu info@drugo-more.hr. Na izložbi će svoje stripove na temu kave predstaviti autori Ana Petrović, Boris Stanić, Dragana Kuprešanin, Danilo Milošev Wostok i Zlata Vojnić Kortmiš, s kojima je od 17 do 18 sati ispred Gradske knjižnice najavljeno druženje uz kavu.

Istog dana u 18 sati, u Galeriji Principij otvara se izložba fotografija bosanskohercegovačkih autora Dijane Muminović i Mitara Simikića, koje su nastale uz mentorstvo Ziyaha Gafića, nagrađivanog sarajevskog fotografa i ravnatelja Fondacije VII Akademija. Izložba fotografija, koje pričaju intimne priče njihovih autora, ostaje otvorena do 29. svibnja.

Na panel raspravi o temi uloge umjetnosti u tranziciji, u subotu 25. svibnja od 11 sati u Gradskoj knjižnici Rijeka sudjelovat će Ziyah Gafić, Zorica Milisavljević (koordinatorica projekta Present Past, Goethe-Institut Beograd), Aleksandar Zograf / Saša Rakezić (autor stripa, Srbija) i Zoran Žmirić (književnik, Rijeka). Raspravu na engleskom jeziku moderirat će riječka novinarka i spisateljica Gordana Brkić Žagar.

New Stages, Lucija Klarić / FOTO: Katarina Zlatec

U okviru programa festivala predstavit će se i projekt Goethe-Instituta New Stages. Usmjeren na dramsko i kazališno stvaralaštvo, program podržava rad mladih autora s namjerom stvaranja veza između umjetnika iz Jugoistočne Europe i Njemačke.

Program će u ponedjeljak 27. svibnja ugostiti Hrvatski kulturni dom na Sušaku, u kojem će se održati scenska čitanja i razgovori s mladim kazališnim autoricama i autorima iz Hrvatske, Srbije i BiH. S početkom u 16 sati, na pozornici HKD-a svoju će izvedbu Kiselina predstaviti dramaturginja Asja Krsmanović, nakon koje će uslijediti Dario Bevanda s komadom Tama na rubu grada. Po završetku prvog dijela, s navedenim će autorima razgovarati zagrebačka dramatičarka Jelena Kovačić. Od 18 sati, dramski tekst 35 kvadrata ili 35 Nigdjezemska predstavit će dramaturginja Lucija Klarić, s kojom će razgovor održati riječka kazališna umjetnica Nataša Antulov, a program će u 20 sati završiti scenskim čitanjem Lizistrate dramaturginje i scenaristkinje Mine Milošević, s kojom će razgovarati Sunčica Šido iz Goethe-Instituta Beograd.

Više o programu festivala možete doznati na internetskim stranicama Drugog mora i Goethe-Instituta Kroatien.


Povezano