Pobunjene čitateljke rade na osnivanju fonda za književnu nagradu "Štefica Cvek", kojim će stipendirati autorice i autore koji uđu u ovogodišnji izbor.
Pobunjene čitateljke su kolektiv mladih književnih kritičarki iz regije, a bave se kritičkim čitanjem, analizom i raspravom o domaćoj i prevedenoj književnoj produkciji iz feminističkih i srodnih politički angažiranim perspektiva – poput queer, marksističke, dekolonijalne, ekokritičke. Cilj im je pobuna protiv nekritičkih slavljenja autoriteta na književnoj sceni, kao i protiv svođenja književne kritike na marketinški alat. Također se pobunjuju spram ustaljenih pristupa na književnim scenama, jer u njima prepoznaju mehanizme isključivanja. Zbog navedenog se zalažu za međugeneracijsku, regionalnu i internacionalnu solidarnost, čime se pridružuju sve brojnijem i snažnijem glasu žena u književnosti i društvu uopće.
Kako bi skrenule pažnju na spomenute probleme, 2021. godine osnivaju književnu nagradu Štefica Cvek. Štefica je nekompetitivnog karaktera – ne dodjeljuje se jedna nagradu, već se vrši izbor knjiga. Nagrada je regionalna i postjugoslavenska – prve godine fokusirala se na djela napisana na zajedničkom (BHSC) jeziku, a ove godine proširena je i na makedonski. Sljedećih godina planiraju uključivanje djela napisanih na slovenskom, albanskom, a potom i na drugim susjednim jezicima. U procesu izbora sudjeluje preko 100 književnih kritičarki, autorica, novinarki, urednica i drugih kulturnih radnica i radnika iz cijele regije.
“Da se sledećih 60 godina Ninova nagrada dodeljuje samo autorkama i dalje bi bilo više dobitnika – pisaca. To je samo najilustrativniji podatak o položaju žena na književnoj sceni regiona. Autorke su često znatno slabije plaćene u odnosu na autore. Književne nagrade ih po nepisanom pravilu često zaobilaze, a to znači da su im i nagradni novčani fondovi najčešće nedostupni. Zbog svega toga, njihov rad je i potplaćen i znatno manje cenjen i manje vidljiv”, poručuju iz kolektiva.
Usprkos velikom odjeku, prva Štefica bila je simboličnog karaktera pa Pobunjene čitateljke ove godine, uz pomoć zajednice, žele premostiti taj nedostatak – “jer književnost posmatramo kao rad, ali pre svega jer nema afirmacije feminističkog i angažovanog stvaralaštva bez finansijske podrške”. Kako bi prepoznale i osnažile što više književnica, kao i pobunjene književnosti književnika, Čitateljke rade na formiranju fonda za stipendiranje autorica i autora čije knjige uđu u ovogodišnji izbor.
Ako želite podržati pobunjenu književnost regije i podići svoj glas zajedno s Pobunjenim čitateljkama, donirati fondu možete ovdje do 18. svibnja.