Nakon jednogodišnje stanke u svom radu UbuWeb je početkom ovog mjeseca objavio da nastavlja s poslom i obnavlja svoj arhiv.
Piratsku je biblioteku 1996. godine pokrenuo američki pjesnik i kritičar Kenneth Goldsmith, a danas predstavlja značajan online resurs za avangardni materijal. Knjižnica je isprva nudila vizualnu i konkretnu poeziju, no s vremenom se sadržaj proširio i počeo uključivati i video i film, zvukovne zapise i glazbu, razne vrste tekstova i teorijskih radova, stripove i druge materijale, stotine tisuća njih, koji se mogu preuzeti posve besplatno.
Naime, UbuWeb počiva na ideji ekonomije darivanja (engl. gift economy) i osigurava otvoren pristup i drugi život povijesnim materijalima koji su postali teško dostupni, ali i uvid u suvremene radove. Stranica funkcionira bez ikakvih reklama i financijskih sredstava. Kao najvažniju stavku svog djelovanja izdvajaju činjenicu da je UbuWeb uvijek bio i uvijek će biti besplatan i otvoren za sve: “Nikakva članstva ni lozinke nisu potrebni. Sav je rad dobrovoljan; serverski prostor i propusnost daruje nam grupa istomišljenika, intelektualnih čuvara koji vjeruju u slobodan pristup znanju.”
Arhiv je nastao kao odgovor na potrebu za slobodnim i neovisnim pristupom kulturi i znanju, pogotovo umjetničkim djelima koja su često bila zanemarena ili kritički ignorirana. Tu se njegova vrijednost pokazala nemjerljivom: rušeći granice autorstva, prava i vlasništva, omogućio je povezivanje i dijeljenje resursa na globalnoj razini. To se vidi i u komentarima korisnika koji su se pojavili na društvenim mrežama nakon vijesti da se UbuWeb vraća. Čitajući ih, lako je uvidjeti da stranicu koriste znatiželjnici i zaljubljenice u umjetnost, ali i učenici_e i studenti_ce, kao i njihovi_e profesori_ce, koji se svi na svakodnevnoj bazi služe u arhivu dostupnim resursima za potrebe svojih kolegija.
Prije godinu dana, ipak, UbuWeb je odlučio obustaviti svoj rad. Nisu zatvorili stranicu, ali su je, nakon 30 godina djelovanja, odlučili smatrati dovršenom. U objavljenoj poruci stajalo je da se arhiv čuva zauvijek i u cijelosti. U novoj, nedavno objavljenoj poruci, stoji sljedeće: “Ali sada, s političkim promjenama u Americi i drugdje diljem svijeta, odlučili smo ponovno pokrenuti arhiviranje i obnoviti Ubu. U trenutku kad se naše kolektivno sjećanje sustavno zatire, arhiviranje se ponovno javlja kao snažan oblik otpora, način očuvanja ključnih, subverzivnih i marginaliziranih oblika izražavanja. Potičemo vas da i vi učinite isto. Sve rijeke vode u isti ocean: pronađite svoj oblik otpora, ma koliko malen bio, i krenite snažno. Sad ili nikad. Zajedno možemo spriječiti uništenje sjećanja svijeta.”
Arhiviranje, dakle, nije samo puko očuvanje prošlosti, već aktivan čin u borbi protiv pokušaja brisanja povijesti. A možda je najvažnije usredotočiti se na drugi dio objave na UbuWebu; na poziv na pronalaženje vlastitih oblika otpora, i to poziv upućen svima.