Hrvatsko filološko društvo objavilo je novi broj časopisa Književna smotra, tematski posvećenog popularnoj kulturi i književnosti. Tekstovi domaćih i stranih autora objavljeni u najnovijem broju ovog specijaliziranog časopisa za stranu književnost, organizirani su u šest cjelina različitih tematskih preokupacija.
Prva cjelina donosi članke pod naslovom Vrijeme, znakovi, glasovi. Riječ je o prilozima koji bilježe i tumače plodonosne impulse različitih nizova masovne kulture u visokim književnostima suprotstavljenih američkih i sovjetskih društveno-političkih sustava. U drugom odjeljku, naslovljenom Pokretne slike, uvršteni su članci kojima je inspiracija filmski jezik i filmska industrija u službi književnosti. Ženski kutak, cjelina je okrenuta ženskom identitetu u popularnim romanima i ženama kao čitateljskoj publici koja je utjecala na oblikovanje i recepciju rodno prilagođene literature. Autori ovih tekstova problematiku ženskoga glasa i pojave u književnosti motre iz više različitih perspektiva pridajući pritom osobitu pozornost literarnom životu odabranih razdoblja.
U bloku nazvanom Stihovi i ritmovi nalaze se prilozi tematski vezani za poeziju, pjevanu i pisanu, skrivenu, zabranjenu i umetnutu u druge kontekste. Autori su ovdje propitivali putove i granice širenja književne vrste koja je u ruskom kulturnom prostoru oduvijek imala kultni status. Čudovišta u književnosti predstavljaju omiljene likove popularne kulture – vampire, njihove transformacije i radijacije, a tekst u rubrici Na rubu otkriva funkcije preobraženih izreka odnosno poslovica u medijima, na čijoj se pozadini prepoznaju spojevi popularne i elitne umjetnosti.
“Odnos popularne kulture i književnosti iznimno je poticajna tema za razmišljanja o smislu i budućnosti zatečenih i mogućih umjetničkih formi, o granicama visokog i niskog, o novoj estetici i mnogim drugim pitanjima. Nadamo se da će ovaj izbor tekstova inicirati nastavak diskusije o procesima koje gledamo, stvaramo, kanaliziramo i bilježimo”, kazala je urednica časopisa Irena Lukšić.
Za Književnu smotru u ovom broju pišu Jelena Šesnić, Zlatan Mrakužić, Maxim D. Shrayer, Milica Banjanin, Antonija Primorac, Iva Polak, Eldi Grubišić Pulišelić i Slavija Kabić, Berislav Majhut, Biljana Oklopčić, Rachel Platonov, Jurij Nečiporenko, Dmitrij Prigov, Marko Lukić i Ljubica Matek, Kristina Peternai Andrić i Goran Novaković.