Umjetnički ugovor kao umjetnički manifest

Određivanje uvjeta prezentacije i razmjene umjetničkih radova kao umjetnička (i politička) pozicija, tema je nove radionice u sklopu programa Mikropolitike

ugovor_smrt_umjetnika_630

Lokalna baza za osvježavanje kulture [BLOK] poziv sve zainteresirane studente, umjetnike i kulturne radnike te one koji žele kritički i odgovorno pristupiti svijetu umjetnosti, zanimaju ih uvjeti u kojima se njihov rad percipira, trži, razmjenjuje ili manipulira da se prijave na jesensku radionicu u sklopu programa Mikropolitike koji je u 2012. godini usmjeren na istraživanje odnosa umjetnosti i novca. Radionicu Umjetnički ugovor kao umjetnički manifest će od 29. do 31. listopada u Galeriji Greta voditi Fokus grupa, tj. umjetnici Iva Kovač i Elvis Krstulović.

Ova radionica zamišljena je kao kritičko sagledavanje umjetničke proizvodnje i osvještavanje važnih aspekata prezentacije i razmjene umjetničkih radova kako bi se sačuvalo njihovo značenje i uloga. Pomoću primjera ugovora lokalnih i međunarodnih umjetnika i galerista, na radionici će biti pokušano iscrtati polje umjetničkog djelovanja te izraditi primjere ugovora koji postojeće odnose moći dovode u željene odnose. Iako kao polazište uzimamo stvarne ugovore temeljene na postojećim autorsko-pravnim praksama, manje smo zainteresirani za izradu pravno primjenjivih ugovora usklađenih s pojedinom državnom legislativom, a više za ugovore kao formu umjetničkog iskaza. 

“Ako na umjetničku proizvodnju ne gledamo isključivo kao na proizvodnju objekata za privatnu upotrebu, već prije svega kao na javni nastup, zastupanje nekog (osobnog) uvjerenja ili politički / estetski čin, važno je odrediti koje umjetničke, ekonomske, političke i osobne interese želimo zastupati prilikom transakcije; bilo da je riječ o izlaganju, suradnji s institucijom, reprodukciji rada, kupoprodajnom procesu, darivanju itd. Kako bismo uspostavili odnos prema vlastitoj umjetničkoj proizvodnji i distribuciji, bilo kao umjetnici i umjetnice, bilo kao kulturni radnici, postavljamo sljedeća pitanja: Kako želimo da se postupa s umjetničkim radom nakon predaje vlasništva? Postoji li neki aspekt rada koji želimo zaštiti od potencijalne manipulacije? Želimo li pratiti život umjetničkog rada nakon prodaje? Želimo li uživati profit pri porastu vrijednosti umjetničkog rada? Smatramo li važnima uvjete pod kojima je umjetnički rad nastao?  Smatramo li čin odabira političkim činom?”, stoji u pozivu na sudjelovanje.  

Serija predavanja i prezentacija Mikropolitike pokrenuta je 2005. godine s namjerom predstavljanja umjetničkih radova i djelovanja u široj društvenoj zajednici, kritičkih kustoskih pozicija i umjetničkih institucija koje eksperimentiraju s modelima proizvodnje umjetnosti i umjetničke produkcije. U klimi u kojoj još uvijek dominira umjetnost neosjetljiva na društvene okolnosti u kojima nastaje, Mikropolitike su prostor za recepciju i refleksiju dugoročnih i istraživačkih umjetničkih radova orijentiranih na proces (radije nego na zatvoreni proizvod), na kontekst i oblikovanih prema njemu, a komuniciraju kroz specifična društveno-politička pitanja.  

Prijave se primaju do 26. listopada na ovu email adresu. Prezentacija rezultata radionice zakazana je za 31. listopada u Galeriji Greta. 

Izvor: BLOK

 
Objavljeno
Objavljeno

Povezano