Smanjenjem radničkih prava do rasta gospodarstva

Nadija Mustapić i Toni Meštrović u Helsinkiju se predstavljaju s dvije video instalacije koje opisuju promjene u brodograđevnoj industriji u Hrvatskoj i Finskoj.

mustapic_mestrovic_630

Nadija Mustapić i Toni Meštrović, Minuta šutnje, FOTO: Hippolyte

Piše: Matija Mrakovčić

U Galeriji fotografija Hippolyte u Helsinkiju, neprofitnom prostoru koji vodi gotovo 400 umjetnika – članova udruge, Nadija Mustapić i Toni Meštrović predstavit će dvije video instalacije koje opisuju promjene u brodograđevnoj industriji u Hrvatskoj i Finskoj te način na koji globalizacija, ali i lokalni kontekst, utječu na živote ljudi. Izložba će biti otvorena od 6. do 23. listopada.

Minuta šutnje, petokanalna projekcija, nastajala je u razdoblju od 2012 do 2013. snimanjem na terenu u brodogradilištima 3. maj i Brodosplitu, suradnjom sa samim radnicima. Iza aktualne ekonomsko političke teme zatvaranja brodogradilišta i kraja tradicije brodogradnje u Hrvatskoj, stoji društveno marginalizirani, intenzivan rad proizvodnje, stoga su, kako objašnjavaju autori projekta, u prvom planu ovog rada upravo ljudi, njihovo kretanje, oblikovanje prostora, njihove radnje i geste. Riječima Branke Benčić, “u Minuti šutnje narativnost nije linearna, već je fragmentno i prostorno strukturirana, a petokanalnu instalaciju povezuje jedinstvena zvučna komponenta koja orkestrira cjelokupni ambijent u audiovizualni doživljaj”.

Video rad Nadije Mustapić, Volim li svoj posao?, na kojem je radila tijekom rezidencije finske fondacije Kone, imat će premijeru u Hippolyteu. Video istražuje rad u brodogradilištu iz perspektive dvije zavarivačice, od kojih jedna radi u Hrvatskoj, a druga u Finskoj. Iako su njihova iskustva rada u industriji u kojoj dominiraju muškarci slična, veći je naglasak stavljen na lokalni kontekst. Njihove priče i stavovi upućuju gledatelja-slušatelja u kompleksnosti uzroka i posljedice, gdje ugovori o izgradnji koje potpisuju multinacionalne kompanije imaju efekt na privatne živote radnika i životne uvjete cijelih gradova, kao i državnih ekonomija. Tema je posebno zanimljiva u vrijeme kada se radnička prava smanjuju nauštrb rasta konkurencije nacionalnog gospodarstva. 

Nadija Mustapić (Rijeka, 1976.) je video umjetnica čije prostorne video instalacije istražuju višedimenzionalne odnose između prikazivanja mjesta i njegove subjektivnosti. Izlagala je na preko 20 samostalnih i preko 40 skupnih izložbi i festivala u Hrvatskoj i inozemstvu. Njena umjetnička praksa uključuje i kolaboracije te višegodišnje djelovanje u umjetničkom kolektivu The Moving Crew. Više puta nagrađivana je stipendijama i nagradama. 

Toni Meštrović (Split, 1973.) je video umjetnik koji najčešće djeluje u formi video i zvučnih instalacija. Neke od njegovih kontinuiranih preokupacija su asimilacija linearnog i cikličnog vremena, dokidanje naracije na koju smo navikli, te tema promjene. Od 1992. aktivno sudjeluje na skupnim i samostalnim izložbama te video festivalima u Hrvatskoj i inozemstvu. Dobitnik je više stipendija i nagrada. Živi i stvara u Rijeci i Kaštelima, a predaje u zvanju izvanrednog profesora na Odsjeku za film i video Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano