“Kao umjetnice možemo biti vidljive samo ako zajedno s institucijama počnemo mijenjati loše patrijarhalne obrasce sustava”. Poruka je to koju je uputilo pet umjetnica nakon što su 15. prosinca, na otvorenju izložbe Vidljive u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci izvele performans koji nije bio dio službenog programa. Nenajavljena protestna akcija Milijane Babić, Branke Cvjetičanin, Tajči Čekade, Nadije Mustapić i Nike Rukavine koje su prošetale postavom skrivene iza papirnatih vrećica na glavama, bila je reakcija na projekt koji, kažu umjetnice, perpetuira patrijarhalne obrasce sustava koji načelno kritizira.
Izložba Vidljive u Rijeku je stigla iz zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti gdje se od svibnja do listopada moglo razgledati radove ukupno 108 autorica različitih generacija i širokog raspona umjetničkih interesa i senzibiliteta. Projekt je potaknut podacima proizašlima iz istraživanja o zatupljenosti umjetnica u zbirkama, javnim prostorima i galerijama, te općenito na tržištu umjetnina gdje autorice uspijevaju doseći tek 10 % zastupljenosti. Izložba iza koje stoje ustanove iz Zagreba, Rijeke, Splita, Dubrovnika i Osijeka, za cilj je tako imala prikazati recentno stvaralaštvo umjetnica i osvijestiti nužnost za ravnopravnom vidljivošću i zastupljenošću autorica u muzejskim kolekcijama. Upitnika oko toga može li ovakav koncept ponuditi nešto više od promocije i prezentacije suvremene produkcije bilo je još za vrijeme trajanja zagrebačke izložbe, no s riječkom, reduciranom inačicom, ta su pitanja dobila i konkretnu artikulaciju.
O tome na koji način projekt adresira ulogu muzejskih institucija, koji su dometi institucionalne kritike i kako se institucije mogu mijenjati iznutra, govore kritičarka Miona Muštra te kustosice Ivana Meštrov i Ksenija Orelj.
Emisija je objavljena u okviru projekta Rekultivacija, sufinanciranog sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Premijerno je emitirana 31. prosinca 2023. na Radio Rojcu.
Objavljeno