
Piše: Vatroslav Miloš
Londonski bijenale dizajna ove se godine održava prvi puta, od 7. do 27. rujna u Somerset Houseu u središtu Londona, a ima ambiciju, ističu organizatori, “postati najreprezentativnijim europskim izložbenim, a ne sajamskim, događanjem u području dizajna”. Okupljeni oko ideje da suvremenim dizajnerskim pristupima preispitaju aktualnost utopijske ideje, na bijenalu – koji se održava usporedno s Londonskim festivalom dizajna – predstavljaju se dizajneri i umjetnici iz 37 zemalja svijeta.
Utopijski kolektiv kustosice Maše Milovac zamišljen je kao “nekonvencionalni eksperimentalni proces s ciljem istraživanja rada kolektiva i rada u kolektivu, odnosno statusa zajedničkog, sinergijskog i suradničkog kao jednog od mogućih formata dizajnerskog djelovanja”. Za realizaciju tog procesa odabrani su Maja Čule, Hrvoje Hiršl, Maja Kolar, Maša Poljanec, Oleg Šuran, Mauro Massarotto, Mauricio Ferlin i Hrvoje Živčić, redom nagrađivani dizajneri i umjetnici specifičnog i međusobno različitog izraza, što je je, prema kustosici, bilo ključno za zajednički rad u utopijskim uvjetima.
“Za ovogodišnje predstavljanje Hrvatske na prvom Londonskom bijenalu dizajna, kao glavne aktere projekta odabrala sam dizajnere koji su sa svojim radom prisutni i nagrađivani, ne samo u Hrvatskoj, već i u inozemstvu, što mi se za bijenale i kontekst činilo bitnim preduvjetom”, piše Milovac u tekstu kustoske koncepcije, “Specifični su po pitanju autorskog izraza, a i bave se relevantnim temama – dizajnerice koje u procesu istraživanja vide puno više nego u samom rješenju i koje vrednuju i predstavljaju istraživanje na nove načine, dizajner interakcija i vizualnih komunikacija s interesom za spekulativni dizajn, dizajner, istraživač i umjetnik, dizajner tipografije, dizajner koji je oblježio svoju karijeru kao dizajner naočala te dizajnerica i vizualna umjetnica koja se bavi propitivanjem suvremenih načina prezentacije. Važnim za koncepciju pokazala mi se upravo ta njihova heterogenost, nepripadanje jedinstvenom smjeru u njihovom dizajnerskom radu, te prije svega otvorenost i spremnost istraživanju”.
Više o radu Utopijskog kolektiva potražite ovdje.
Objavljeno