Projekt je zamišljen kao enciklopedijsko izdanje u tri dijela (svezak I. 1900-1938; svezak II. 1939-1970; svezak III. 1971-2000). Na projektu je surađivalo 46 međunarodno priznatih stručnjaka za medij fotografije i vizualnu kulturu. Kao suradnici u projektu pojavljuju se: Garry Badger, Hans Mihael Koetze, Mark Tamisier, Vladimir Birgus, Jan-Erik Lundstrom i Želimir Koščević. Voditelj projekta i urednik knjige je prof. dr. Vaclav Macek, predsjednik udruge FOTOFO, direktor Mjeseca fotografije i profesor na Fakultetu izvedbenih umjetnosti u Bratislavi.
U poglavljima o povijesti europske fotografije od 1900. do 1938. obuhvaćeno je 35 europskih država. Osim studije o povijesti medija u svakoj zemlji, tekstovi sadrže i osnovne podatke o političkim, društvenim zbivanjima, kao i sažete biografije predstavljenih umjetnika fotografije, te osnovna referentnu literaturu. Publikacija Povijest europske fotografije 1900-1938. bogato je ilustrirana fotografijama iz svih europskih zemalja i tiskana je na engleskom jeziku. Uvodno slovo Povijesti europske fotografije 1900-1938. potpisao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso .
Prilog o fotografiji u Hrvatskoj napisao je Želimir Koščević, programski savjetnik Foto galerije Lang u Samoboru. Prilog je opremljen sa sedam reprodukcija fotografija, biografijama fotografa te referentnom osnovnom bibliografijom. Sve reproducirane fotografije objavljene su uz dopuštenje Muzeja za umjetnost i obrt, Muzeja grada Zagreba, Strossmayerove Galerije (Arhiv Csikos-Sessia), Kolekcije Marinko Sudac i Arhiva Tošo Dabac.
Na promociji prvog sveska knjige, 14. travnja u 12 sati, u Muzeju suvremene umjetnosti o projektu Povijest europske fotografije govorit će Želimir Koščević i Vaclav Macek.
Izvor: Avantgarde Museum / Foto: Tošo Dabac, Ovce na Ilici, 1933.
Objavljeno