Prostor suvremenog kazališnog izričaja

Od 25. do 28. listopada u Zagrebu će se održati plenarna sjednica međunarodne mreže za izvedbene umjetnosti IETM..

ietm_pressica_640

U Teatru &TD u četvrtak, 22. ožujka najavljeno je održavanje plenarne sjednice mreže IETM u Zagrebu. Iako kratica mreže još i danas stoji – a znači Informal European Theatre Meetings, ova je platforma u trideset godina postojanja i djelovanja stasala u jedno od najznačajnijih svjetskih mreža za promicanje suvremenih izvedbenih umjetnosti a punim se imenom danas naziva International Network for Contemporary Performing Arts.

Mreža je nastala početkom 1980-ih godina u talijanskom mjestu Polverigi u sklopu festivala In teatro posvećenog suvremenom kazališnom izričaju. Sudionici festivala prepoznali su potrebu da mladim teatarskim stvaraocima i grupama koji su ovom mediju pristupali iz novog kuta, koristeći se novim kazališnim jezikom, uvodeći nove medije, tehnologiju i inovativne postupke u kazališni jezik te pokušavajući iznjedriti nove i drugačije modele kazališne proizvodnje i izvedbenog jezika, da im se osigura platforma koja će nuditi nove načine prezentacije, promocije i distribucije. Među osnivačima tada neobavezne, danas vrlo jasno strukturirane, organizacije našli su se Gordana Vnuk i Branko Brezovec kao tadašnji nositelji Dana mladog teatra. Na njihovu će se inicijativu održati i godišnji sastanak mreže u sklopu Eurokaza 1990. što je ujedno i prvi posjet ove mreže istočnom dijelu Evrope. Vnuk je, podsjećajući na sam nastanak mreže i njezin dolazak na Eurokaz, istaknula i kako je, unatoč naporima da se uspostave veze s međunarodnim partnerima, takav slijed onemogućen ratom. Daljnje će se veze početi uspostavljati, produbljivati i izgrađivati u drugoj polovini 1990-ih i to primarno od strane aktera nezavisne kulturne scene. To će ponovno dovesti ovu mrežu, nakon 20 godina u prostor ne samo istočnog dijela Evrope, već i po prvi puta u zemlju koja nije članica Evropske Unije.

I dok ova mreža naglasak postavlja na nove i inovativne tendencije u izvedbenom polju, na domaćem ih se terenu sustavno gura u propast. Dokaz tome lako je iščitati iz “bijele knjige” grada Zagreba, a što je jedna od gorućih kulturnih tema posljednjih tjedana. Na ovakvo je kretanje upozorio i Zvonko Dobrović iz udruge Domino koja je, uz Pogon, HIPP, Studentski centar i Eurokaz, jedna od nositeljica organizacije ovog trodnevnog događanja koje će se u Zagrebu održati od 25. do 28. studenog. Među ostalim i u prostorima Studentskog centra te u suradnji s Kulturom promjene SC-a na što je ravnateljica kulturnog programa Nataša Rajković iznimno ponosna jer se upravo ovakav program uklapa i u politiku i viziju Kulture promjene kao prostora otvorenog mladim i neafirmiranim umjetnicima i autorima. Program, kako ga je najavio Dobrović, činit će prezentacija izvedbenih i plesnih radova domaćih umjetnika te diskurzivni program koji će se tematski fokusirati na osvrtanje na tendencije u suvremenim izvedbenim umjetnostima unazad trideset godina te postaviti naglasak na utjecaj procesa globalizacije na ovo polje.

O važnosti ovog događanja govorila je i Emina Višnić, ravnateljica Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade Pogon ističući kako je ovaj prostor namijenjen upravo podržavanju nezavisne kulture te stvaranju novih veza između lokalnih organizacija i inozemnih partnera. Višnić je napomenula i kako se centar bavi upravo onim stvarima kojima bi se trebala baviti nacionalna politika u dobu pristupanja Evropskoj Uniji – a to je osnaživanje i poticanje suvremene kulturno-umjetničke produkcije na što se načelno pozivaju i predstavnici nove vlasti. Za sada smo na riječima, djela tek predstoje pa im se još uvijek možemo nadati. Do tada nam pak ostaje vjerovati da će i ovaj događaj i njegova važnost biti prepoznati na svim razinama, jer se očekuje više od 400 sudionika – članova mreže, među kojima su producenti, ravnatelji, umjetnici i promotori.

Za kraj je Nikolina Bilić, predstavnica HIPP-a još jednom osvrnula pažnju na natječaj koji je upravo u toku, a radi se o pozivu umjetnicima da prijave svoje radove koji će biti izvedeni u sklopu ovog događanja. Članovi organizacijskog odbora te pozvani vanjski suradnici odabrat će desetak radova koji će biti izvedeni u sklopu programa konferencije, a rezultati natječaja bit će objavljeni 30. lipnja. Informacije o natječaju možete pronaći ovdje.

A. L.

 

Objavljeno
Objavljeno

Povezano