Piše: Matija Mrakovčić
Nemalu nevjericu izazvao je početkom godine poziv Porezne uprave neprofitnim organizacijama koje su započele ili već obavljaju gospodarsku djelatnost na tržištu da izvrše upis u Registar poreznih obveznika radi plaćanja poreza na dobit. Poziv je naglašen odredbom Poreznog priručnika za udruge gdje su na određeni način izjednačeni prihod udruge s dobiti poduzeća, poduzetnički profit i neprofitna djelatnost, djelovanje u javnom interesu i za javno dobro s privatnim, osobnim bogaćenjem. Iako udruga u aktima o osnivanju nikako ne može imati za cilj ostvarivanje dobiti, porezni nadzor potaknut je člankom Zakona o porezu na dobit koji obavljenje gospodarske djelatnosti u skladu sa statutima udruga proglašava mogućim stjecanjem neopravdanih povlastica na tržištu.
Takvo je tumačenje i neuvažavanje specifičnog položaja neprofitnih organizacija izazvalo česte upite vezane uz porezne obveze udruga koje obavljaju gospodarsku djelatnost te je početkom travnja održana tematska sjednica Savjeta za razvoj civilnoga društva. Temeljem toga, Porezna uprava je izradila uputu o postupanju vezano uz porezni status neprofitnih pravnih osoba. Uputa je poslana svim područnim uredima Porezne uprave, a može se preuzeti i ovdje.
U uputi je, između ostalog, navedeno da se obaveza poreza na dobit po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti neće moći utvrditi intercijom već je potrebno procjenjivati, od slučaja do slučaja, dvije funkcije koje se međusobno mogu preklapati, a to su opće dobro i javni interes u odnosu na gospodarsku korist samo određenih osoba. Navedeno se ne može utvrditi samo na temelju statuta ili drugog relevantnog akta, ističe Porezna uprava, te je nužna komunikacija s odgovornim osobama iz organizacije, od kojih se očekuje postupanje u dobroj vjeri.
Već je općepoznata činjenica da postoje pravne osobe registrirane kao udruge (sportske, vjerske, političke) koje zaista jesu nelojalna konkurencija poduzetnicima na tržištu, s obzirom na obavezu plaćanja poreza. S obzirom da je udrugama, baš kao i Poreznoj upravi, u interesu da se napravi razlika između takvih “udruga” i onih koje ostvareni prihod od prodaje, recimo, knjiga, iskoriste za organiziranje, naprimjer, besplatnih radionica za djecu, u uputi je navedeno sljedeće: “Napominjemo da je posebnu pozornost potrebno obratiti na one neprofitne pravne osobe koje su osnovane od neke profitne pravne ili fizičke osobe odnosno poduzetnika ili je neprofitna pravna osoba na neki drugi način izravno povezana s profitnim pravnim ili fizičkim osobama koje su porezni obveznici”.
Postupak utvrđivanja obveza poreza na dobit je posebice otežan zbog velikog broja neprofitnih organizacija, posebice udruga, “kod kojih je već uočeno da su određene iskoristile zakonom propisane mogućnosti obavljanja određenih djelatnosti pružanja usluga ili prodaje proizvoda uz naknadu, dok ne obavljaju nikakve aktivnosti od interesa za opće dobro ili ih obavljaju u vrlo maloj mjeri, iako te aktivnosti imaju upisane u statut ili u akte o osnivanju”.
U uputi su taksativno popisane usluge koje će se smatrati obavljanjem gospodarske djelatnosti koje podliježu plaćanju poreza na dobit (ugostiteljske usluge, usluge korištenja prostora, pružanje administrativnih, računovodstvenih, informacijskih, konzultantskih usluga, davanje u zakup prostora i opreme). Međutim, navedeno je, i u takvim slučajevima potrebno je svaki slučaj procijenjivati ponaosob i uzimati sve činjenice u obzir.
Ukoliko se porezna obveza ne utvrdi za jedno porezno razdoblje, postoji mogućnost da se postupak ponovi u sljedećem. Odluka porezne uprave tako se neće smatrati konačnom jer je i “poslovanje neprofitnih organizacija podložno izmjenama”.
Uvažavajući tu činjenicu, nakon dva javna savjetovanja, 9. studenog na snagu je stupio i Pravilnik o sustavu financijskog upravljanja i kontrola te izradi i izvršavanju financijskih planova neprofitnih organizacija. Financijski plan za 2016. godinu organizacije izrađuju sukladno članku 5. Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, a prvi financijski plan u skladu s odredbama Pravilnika organizacije izrađuju za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2017. Popunjavanje Upitnika priloženog Pravilniku provodi se po prvi put za 2015. godinu, najkasnije u roku od 30 dana od roka predviđenog za podnošenje godišnjih financijskih izvještaja.
Objavljeno