Uz bogat filmski program baziran na odabiru najboljih filmskih uratka na polju etnologije i antropologije u posljednjih pet godina, festival donosi i tradicionalnu radionicu vizualne antropologije. Podjela na revijalni i radni dio programa pokazao se kao vrlo uspješan festivalski koncept koji u Rovinj dovodi brojne ljubitelje filma i kulture. Osim Multimedijalnog centra, u suradnji s Centrom za vizualne umjetnosti Batana održat će se fotografsku izložbu posvećenu Petru Nagliču u organizaciji Slovenskog etnografskog muzeja, a prenamijenjene tvorničke hale (Tvornica duhana Rovinj) zagrijat će turska glazbena atrakcija Baba Zulu.
Ovogodišnji međunarodni žiri ETNOFILma čine Tomislav Pletenac s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju iz Zagreba, Tanja Miličić, voditeljica Kina Valli i producentica Pula Film Festivala te Alberto Lastrucci, direktor Festival dei popoli iz Firenze.
Radionica vizualne antropologije organizirana je u suradnji sa Centrom za urbana istraživnja Sveučilišta Goldsmiths u Londonu. Fotografska i socijalna istraživanja glavnog predavača Davida Kendalla referiraju se na načine na koje se spacijalne, ekonomske i dizajnerske inicijative pa i participatorske prakse spajaju i kombiniraju izazivajući tako društvene i prostorne veze. Radionica je do sada bila iznimno dobro posjećena, studenti su dolazili iz najrazličitijih krajeva Europe i svijeta te su svojim iskustvom nadopunjavali jedni druge. Prema dosadašnjem iskustvu radionica bit trebala izazvati interes struke, ali i filmaša kojima je blisko eksperimentiranje s medijima i metodološkim pristupima.
Uz radionicu vizualne antropologije tu je i masterclass jednog od najuzbudljivijih predavača vizualne antrpologije današnjice: Arnd Schneider sa Sveučilišta u Oslu u sklopu festivala govorit će o odnosu umjetnosti i antropologije. Uz brojna akademske publikacije i znanstvena istraživanja Schneider je organizirao i zapažene izložbe i konferencije (neke od njih i u londonskom Tate Modernu i pariškom Musee de Quai Branly).
Uz natjecateljski program, budući je ovogodišnja zemlja-partner Italija, u sklopu festivala održat će se i i specijalni program posvećen talijanskom etnografskom filmu u suradnji sa Trento Film Festival, Festival dei Popoli Firenze i Sardinia International Ethnographic Film Festival. Uz projekcije talijanskog etnografskog filma, specijalni filmski program upotpunit će Tanja Vrvilo (Filmske mutacije) koja će biti selektorica programa posvećenog japanskom etnografskom filmu.
U organizaciju samog festivala uključeni su stručnjaci etnolozi i antropolozi iz Etnografskog muzeja Istre te vanjski suradnici iz područja etnologije, filma, umjetnosti, dizajna, marketinga i odnosa s javnošću.