Djela W. G. Sebalda već puna dva desetljeća privlače pozornost čitatelja različitih profila i interesa. Pokazala su se višestruko poticajna u razmatranjima prethodno slabije zastupljenih intermedijalnih pripovjednih tehnika, mehanizama međugeneracijskog prijenosa pamćenja i kulture pamćenja, sposobnosti slika da se odupiru svojoj povijesnoj deaktualizaciji i padu u (nepovratan) zaborav. Posrijedi je, općenito govoreći, odnos tekstualnog i slikovnog, dokumentarnog i fikcionalnog.
Kolokvij (Ne)vjerodostojni dokumenti. Intermedijalni prostori W. G. Sebalda iz tog će razloga okupiti povjesničare umjetnosti i književne teoretičare s ciljem raspravljanja o navedenim izazovima i ujedno biti svojevrstan priključak na još donedavno vrlo živa i plodna istraživanja Zagrebačke škole intermedijalnosti i intertekstualnosti koja su na istim poslovima (Pojmovnik ruske avangarde, Intertekstualnost & intermedijalnost) uspješno okupljala hrvatske i europske stručnjake te stjecala prepoznatljivost u međunarodnim razmjerima. Povijesni se kontekst u međuvremenu promijenio, pa otuda i dodatan povod ovome kolokviju.
Kolokvij je posebno zaokupljen slikom (post)moderne povijesti i kulture kod W. G. Sebalda te njegovom inačicom intermedijalnog umjetničkog djela za koju dio kritičke recepcije rabi oznaku photo-fiction ili récit-photo.
Kolokvij započinje u petak, 13. prosinca, u 10 sati predavanjem gošće kolokvija Muriel Pic, znanstvenice na sveučilištu Neuchâtel, autorice knjige W.G. Sebaldu, L’image papillon (2009), a završava projekcijom filma Granta Geeja Patience/After Sebald.
Autor je koncepcije kolokvija Ivan Molek, a kustosica Radmila Iva Janković. Na kolokviju sudjeluju Aleksandar Mijatović, Tatjana Jukić, Leonida Kovač, Žarko Paić, Tomislav Brlek, Ana Peraica i Renata Jambrešić Kirin, a cjelokupan raspored potražite na službenim stranicama Muzeja suvremene umjetnosti.
Izvor: MSU / Fotografija: W.G. Sebald Audiovisual Archive
Objavljeno