Kritika mitova o kreativnosti

Eseji sakupljeni u knjizi analiziraju pojavu "stvaralačkih mitova" i predstavljaju suvremenu kritiku kreativnosti.

kreativnost_480
U samom uvodu, urednici knjige Critique of Creativity: Precarity, Subjectivity and Resistance in the ‘Creative Industries’ naglašavaju kako “u usmenom mitu ‘kreativne klase’ i ‘digitalnih boema’ uprizoruje se renesansa kreativiteta. Stari mitovi stvaranja i stvaratelja – posvećene rabote i privilegirane djelatnosti demiurga i prvotnih pokretača, biblijskih kozmogona i samoproklamiranih umjetnika-genija – ponovno su aktualni. Kao što Katolička crkva kreacionizmu oblači novo ruho ‘inteligentnog dizajna’, tako se i kreativne industrije jasno okreću kulturnim radnicima”. 
Tekstovi objavljeni u ovom zborniku bave se širokim rasponom tema – od zapošljavanja u kulturnom sektoru i kreativnim djelatnostima u najširem smislu do recentnih trendova u kulturnim politikama zemalja Europske unije i ideje “kreativnih industrija” kao masovne obmane. 
Brigitta Kuster, Esther Leslie, Isabell Lorey, Angela McRobbie, Raimund Minichbauer, Stefan Nowotny, Marion von Osten, Vassilis Tsianos i Ulf Wuggenig samo su neki od autora koji su dali svoj doprinos ovoj vrijednoj raspravi. 
Knjigu u elektroničkom obliku možete besplatno skinuti na stranici izdavača ili kupiti tiskano izdanje ovdje
Izvor: Culturelink
Objavljeno
Objavljeno

Povezano