Korporalna umjetnost

U sklopu retrospektivne izložbe Vlasta Delimar: To sam ja bit će održana međunarodna konferencija koja će okupiti domaće i strane stručnjake u razmatranju tijela u izvedbi.

body_630 FOTO: poptronics

Međunarodna konferencija Tijelo danas: fragment osjećaja: privatno i javno tijelo, tijelo kao prostor izvedbe, tijelo u akciji, identitet i autobiografija tijela bit će održana Muzeju suvremene umjetnosti u sklopu zagrebačkog dijela projekta Performing Gender. Konferencija će se tematski i vremenom održavanja uklopiti u retrospektivnu izložbu Vlasta Delimar: To sam ja, jedne od prvih umjetnica koje su na području bivše Jugoslavije počele koristiti svoje nago tijelo u umjetničkom izričaju.

Vlasta Delimar uvrštava se među najznačajnije hrvatske multimedijalne i performerske umjetnice druge polovice 20. stoljeća. Temom konferencije stoga se želi ispitati uloga umjetnosti tijela Vlaste Delimar u društvenom i umjetničkom kontekstu od 80-ih do danas, te pokušati dati odgovore na pitanja: Kakva je somatosfera našega društva danas? Kamo s tijelom? Što nam to govore studiji tijela i teorije tijela danas? 

Korporalni zaokret, koji se događa 60-ih godina 20. stoljeća, podudara se s performativnim zaokretom kojemu svoju Estetiku performativne umjetnosti (2004) posvećuje Erika Fischer-Lichte. Poznato je da je 60-ih godina ma snazi bilo snažno potiskivanje nagona u puritanskoj američkoj tradiciji; vitalno i strašću prožeto, puteno tijelo bilo je isključeno iz javne kulture. Oslobođenje tijela koje je provela američka neoavangarda (hippie revolucija) označava temeljnu kulturnu promjenu u zapadnom svijetu, ističe Erika Fischer-Lichte, i tek na temelju toga zapadnoj je kulturi bila moguća tvorba novoga identiteta.

Susretom i razgovorom teoretičara/ki, praktičara/ki, kustosa/ica i umjetnika/ica o toj temi propituje se uloga umjetnosti tijela Vlaste Delimar u kontekstu 80-ih – kada je svojim otvorenim tijelom, kao protestnim potencijalom, označila neke slijepe pjege ondašnjega socijalističkoga društva – kao i u kontekstu trideset godina kasnije.

Konferencija će biti održana u dvorani Gorgona zagrebačkog Muzeja suvremene umjetnosti 16. i 17. svibnja, a sudionici su Žarko Paić, Željka Jelavić, Silva Kalčić, Mladen Miljanović, Marina Gržinić, Katalin Ladik, Laura Kumin, Danielle Del Pozzo, Lois Keidan, Philiph Babott i Zvonimir Dobrović. Program predavanja i performansa koji će biti održani tijekom konferencije možete pronaći ovdje.

Izvor: MSU

Objavljeno
Objavljeno

Povezano