Pet hrvatskih gradova – Zagreb, Split, Buje, Rijeka i Pula – bila su dio globalnog pokreta 15. O koji se istoga dana, u subotu 15. listopada, održavao u gotovo tisuću svjetskih gradova u pobuni protiv dominacije neoliberalnog kapitalizma. Zagrebačke prosvjede podržale su udruge poput Zelene akcije, Prava na grad, Akademske solidarnosti, Građanske akcije, članovi sindikata, umirovljenici, studeni i nezaposleni građani.
Zagrebački prosvjed započeo je u 18 sati na glavnom gradskom trgu, kako je bilo i najavljeno, a na samom početku građanima su se obratili predstavnici udruga koje podržavaju prosvjede te je pročitan i manifest pokreta 15. O.
Tako je istaknuto da su prioriteti svakog naprednog društva jednakost, sloboda, sreća i socijalna skrb, kultura, obrazovanje, zdravstvo – a trenutna vladajuća garnitura ne ispunjava svoje dužnosti koje je preuzela onog dana kada i vlast. U manifestu također stoji da demokracija pripada narodu i upravo je narod taj koji je na vlasti no Vlada to tako ne doživljava, a svojim postupcima dokazuje da građane ove zemlje stavlja na dno liste prioriteta.
Nakon službenog dijela koji je trajao sat vremena izglasano je da se prosvjed nastavlja uz plenum. Svaki dobrovoljac imao je do tri minute vremena da istakne zahtjeve za dobrobit svih. Gotovo svi su se složili da su potrebne radikalne promjene kako bi svi ljudi zadržali svoje dostojanstvo i imali za osnovne životne potrebe te istaknuli da više ne žele šutjeti i svjedočiti sve lošijoj situaciji koju kreiraju financijski i politički moćnici.
Ono na čemu su jučerašnji prosvjednici inzistirali direktna je demokracija koja bi omogućila svim građanima da se aktivno uključe u donošenje političkih odluka. Naime, liberalni model javnosti nije slijedio primjer javnosti polisa gdje su javnost činili građani. Liberalna predstavnička demokracija nastala je iz uvjerenja da će zastupnici koji su izabrani od strane naroda zbog njegove brojnosti lakše i bolje prosuditi što je to opće dobro. Međutim, jučerašnji prosvjedi nisu nastali zbog zadovoljstva takvim sistemom, već upravo suprotno.
Za vrijeme trajanja plenuma građani su se dobrovoljno javljali sa zahtjevima za dobrobit svih. Zahtjev koji se mogao čuti više puta je upravo onaj o održavanju referenduma za sve krucijalne odluke i promjene u ovoj zemlji. “Nemamo Wall Street ali imamo Markov trg! Tamo narod treba biti dobrodošao inače je riječ o velikom paradoksu. Narod ima pravo biti tamo gdje se odlučuje o njegovoj budućnosti”, bile su riječi jednog od revoltiranih prosvjednika.
U 19.22 moderatori su obavijestili prosvjednike kako se policija zaprijetila da će uhititi organizatore ukoliko ne ugase mikrofone. Iz gomile se čula parola “Svi za jednog, jedan za sve” koju su ubrzo počeli izvikivati svi koji su se okupili na trgu te izglasali ostanak uz maksimalnu podršku organizatorima ukoliko dođe do uhićenja.
Plenum je trajao narednih sat vremena, a kada su se građani počeli razilaziti dogovoren je novi prosvjed, na istom mjestu za tjedan dana.