Fotografija svugdje, a prostora nigdje

Prostori u kojima mladi fotografi mogu izlagati u Hrvatskoj, pa tako i u Zagrebu su malobrojni.

piše:
Tina Gavranić
foto_naslov_final

Fotografija kao medij postala je sveprisutna uslijed novog razvitka tehnologije posebice tijekom zadnjeg desetljeća. U gotovo svaki mobitel ugrađena je fotografska kamera, a uz to i veliki broj kućanstava postao je vlasnikom barem jednog digitalnog fotoaparata. Ovakva situacija potpuno je suprotna onoj s kraja 19. stoljeća kada je sam fotograf bio jedina osoba koja je posjedovala fotoaparat. Današnja dostupnost fotografije omogućava njeno stvaranje od strane “običnih” građana među kojima se popularizira te se rasprostranjuje kao vrlo čest hobi. Već neko vrijeme se fotografija, koja se kroz prošlost toliko trudila ostvariti i potvrditi status umjetnosti, sve više integrira u postojeći sustav čineći dio masovne industrije koja uništava neke od njenih najvećih vrijednosti. Istovremeno njena umjetnička strana i dalje govori i pruža mnogo, ali egzistirajući čvrsto na marginama društva. Opipljivost same fotografije postaje sve rjeđom zbog zadržavanja u digitalnom formatu što dovodi i do nastanka virtualnih internetskih galerija. Njihovo postojanje omogućilo je veću vidljivost brojnih kvalitetnih autora, ali isto tako je ne selektirajući radove otvorilo polje koje često radi na štetu kvalitete i u svrhu masovne industrije gubeći na jedinstvenosti, originalnosti ideja, autorskog stila, tehnike itd.

kresimir_final

Krešimir Zadravec: The Strangers

Fotografija, jednako kao bilo koja umjetnička grana, jednostavno čezne za izlagačkim prostorima, jer je takva potreba vezivno tkivo svake umjetnosti. Međutim, stvarni opipljivi galerijski prostori namijenjeni isključivo fotografiji u Hrvatskoj, pa tako i u Zagrebu su nažalost rijetki. Ako se osvrnemo po gradu Zagrebu, uočavamo postojanje čitavog niza nedovoljno iskorištenih prostora koji čine dio pojedinih kulturnih institucija, centara i sl. Bilo bi fantastično naprosto im usaditi neke nove funkcije, ali za tako nešto potrebno je puno dobre volje od strane onih koje pitate za dopuštenje i tako ste već u startu zapetljani u fino ispletenu birokratsku mrežu. Rezultat je minimum prostora za nezavisnu kulturu, pa tako i za nezavisne fotografe posebno one mlade, još neafirmirane autore.
Ipak, kao i u svakoj priči, postoji nekoliko izuzetaka. Među njima je svakako Foto Galerija Lang jedina specijalizirana fotografska galerija u Hrvatskoj, koja se nalazi tik pored Zagreba, u Samoboru. Njezino djelovanje omogućilo je mnoge izložbe u Hrvatskoj i svijetu, te osiguralo mjesto na kojem se mogu saznati raznovrsne informacije vezane za fotografske izložbe, muzeje, međunarodne i domaće galerije, prolistati literatura i sl.
U samom Zagrebu pak svi galerijski prostori koji su namijenjeni isključivo fotografiji nalaze se u sklopu udruga poput Foto kluba Zagreb ili CroArt Photo kluba. Djelovanje navedenih klubova ostvaruje se putem različitih programa, kakve su primjerice izložbe u Galeriji Spot Foto kluba Zagreb. Mogućnost izlaganja imaju članovi uz uvjet da zadovolje kriterije koje umjetnički savjet nalaže. Prateći izložbe u navedenim prostorima brzo se dođe do zaključka da su autori koji izlažu redovito stariji od 30 godina te uz to afirmirani fotografi. Zapravo jedini trenuci u kojima izlažu radove mladi neafirmirani autori događaju se na skupnim izložbama članova kluba (uglavnom jednom godišnje, svaki s jednom fotografijom) ili na izložbama polaznika tečajeva koje klubovi organiziraju. Poneka izložba fotografija dogodi se s vremena na vrijeme u Galeriji ULUPUH ili u nekoj od zagrebačkih galerija poput Galerije Karas. U svemu ovome ne bi bilo ništa loše da postoji jednako toliko prostora za mlade fotografe koji trebaju prilike za pokazati što i koliko mogu, a isto tako bi ponudili nove teme, viđenja, kutove razmišljanja.

Jedni od onih koji žele poboljšati uvjete rada mladih i neafirmiranih fotografa s ciljem profesionalizacije struke te ostvarivati projekte u suradnji s institucijama su osnivači organizacije dr. Organa vida. Oni su Marina Paulenka (studentica Grafičkog fakulteta), Martina Škrobot (apsolventica modnog dizajna i organizatorica njihovog bivšeg zajedničkog projekta Photoshock) i Krešimir Zadravec (dio uredničkog dua Gojević/Zadravec, začetnika foto magazina Bulb). I sami se bave fotografijom te im je najveća želja osnovati modernu i svima dostupnu galeriju. U razgovoru su naglasili: “Mladi autori osuđeni su na organizaciju izložbi u neadekvatnim prostorima, pa često možete naletjeti na fotografsku izložbu u kafiću. Također izložbe se organiziraju u prostorijama raznih udruga, školskih ustanova, knjižnica. Navedeni prostori nisu priznati od struke, pa u tom kontekstu ispada kao da se nisu dogodili.”

audry

Marina Paulenka: Inspired by A. Hepburn

Zbog ovog i drugih razloga odlučili su krenuti u projekt s Kulturom promjene koja im je ponudila prostor u sklopu SC-a. Tamo su krajem prošle godine (ubrzo nakon osnutka dr. Organa vida) započeli s jednom od svojih glavnih djelatnosti, a to su festivalska događanja u okviru kojih priređuju grupne izložbe fotografija. Tema prvog festivala bila je crno-bijela fotografija, a sudionici su bili mladi, nezavisni autori koji su se prijavljivali na njihovoj web stranici. Sljedeći takav festival trebao bi se održati u proljeće ove godine, a sastojao bi se kao i prethodni od predavanja, predstavljanja sudionika, radionica, gostovanja i koncerata. Sve to bit će popraćeno i internetskim biltenom. Smatraju kako ovakvi događaji jačaju fotografsku scenu jer pružaju kreativcima da javno pokazuju svoja djela. Što se tiče stjecanja izložbenog prostora ekipa dr. Organa vida dodaje: “Taj proces nije jednostavan, pa zasad osluškujemo … Hoće li to biti prostor dobiven od Grada ili ćemo to ostvariti pomoću privatnog sektora i vlastitih financija, nije još posve jasno.” Krenuli su u suradnju i sa Trećim mjestom, fotografskom udrugom njima sličnih namjera i ciljeva, osnovanom prošle godine od strane par studenata sa Odsjeka snimanja zagrebačke ADU. Prvi njihov zajednički produkt je izložba u javnom prostoru kojeg žele preispitati kao jedno od mogućih mjesta za izlaganje fotografija. Ovaj put taj prostor je Hrelić, pa natječajem pozivaju sve fotografe koji su ikad bilježili zbivanja na Hreliću da se prijave. Nakon što komisija udruge odabere radove, isti će 21. ožujka biti izloženi i prezentirani na Hreliću.
Važno je spomenuti još jednu skupinu ljubitelja fotografije okupljenu oko internetskog magazina Blur, koji je proglašen jednim od 40 najboljih online foto magazina. Osnovan je kao Bulb magazin 2007. godine, a do promjene imena dolazi uslijed nove uredničke strukture i tima suradnika. Ovaj magazin u potpunosti štuje kvalitetu i posebnosti autorskog stila, pa nije nimalo čudno što mu pristižu pohvale sa svih strana. Grupa ljudi okupljena oko Blura dio je fotografske udruge Creatus koji također žele stvoriti što više izlagačkih prostora u Hrvatskoj. Želeći osvijetliti ozbiljnost nepovoljne izlagačke situacije započeli su projekt Zagreb nekada i sada. Napravljen je u obliku natječaja otvorenog za sve fotografe, a zagrebački motivi Toše Dabca njegova su tema. Na taj način ponovo bi se aktualizirale lokacije sa snimaka ovog slavnog fotografa, ali ovog puta u suvremenom kontekstu. Proglašenje pobjednika po izboru publike zakazano je za svibanj.
Razlika između fotografije koju promoviraju i kojom se bave svi spomenuti mladi autori i one koju smo navikli vidjeti u klupskim prostorima vidljiva je već na prvi pogled. Iako bi se moglo reći da i jedni i drugi obavljaju svoju funkciju, ipak je razlika u sadržaju i izvedbi te odabiru autora sasvim očita. Tzv. mainstream prostori nam uglavnom daju već provjerene teme, autore i pristupe, dok “nezavisne” karakterizira šarolikost i inventivnost pristupa i zapažanja.

Zahvaljujući inicijativama svih navedenih entuzijasta čini se kako se situacija malim koracima već započela mijenjati, pa će Zagreb, a dijelom i Hrvatska u nekoj bliskoj budućnosti gledanje fotografija na monitoru sve češće mijenjati realnim prostorima.

***

Foto na naslovnici: Martina Škrobot: Zagabria

Objavljeno
Objavljeno

Povezano