Koja je uloga knjige u muzeju, koja je funkcija knjige kao muzejskog predmeta, kako ju izložiti, čuvati, obraditi i omogućiti joj pristup, kao i da li u Hrvatskoj imamo muzej knjige – neka su od pitanja koja se nameću uz temu knjige u muzeju. Na ta će pitanja ponuditi odgovore renomirani stručnjaci iz muzeja, knjižnica i znanstvenih ustanova, uz specifične primjere zbirki knjiga u muzejskim i srodnim institucijama.
Na simpoziju Knjiga u muzeju multimedijski će biti predstavljene zbirke starih i raritetnih knjiga, obiteljske biblioteke, poput one obitelji Prandau-Normann, Pejačević i Bombelles, kao i knjige koje svojim bogatim ilustracijama predstavljaju prava umjetnička djela. Bit će predstavljeni i vrijedni primjerci iz sakralnih zbirki, poput iluminiranih rukopisnih kodeksa, ili pak načini izlaganja knjižne građe iz Knjižnice Zagrebačke nadbiskupije – Metropolitane, koja čuva najveći broj inkunabula u Hrvatskoj, među kojima i svjetske raritete. Na simpoziju će se, ukorak s vremenom, pažnja posvetiti i novim tehnologijama, elektroničkoj knjizi i mogućnostima prezentacije muzejske knjige putem internetske mreže, o čemu će govoriti i znanstvenici sa zagrebačkog Sveučilišta. Digitalizirani Gazophylacium Ivana Belostenca iz 1740. godine na simpoziju će po prvi put biti predstavljen javnosti kao primjer kako suvremene tehnologije mogu i trebaju biti ključni faktori u očuvanju, ali i sve većoj dostupnosti neprocjenjive knjižne i kulturne baštine čuvane u našim muzejima.
Simpozij organizira Muzejski dokumentacijski centar (MDC) u Zagrebu, koji je nedavno i sam publicirao značajnu knjigu o muzejima – Vodič kroz hrvatske muzeje i zbirke. MDC kao središnja točka hrvatske mreže muzeja i simpozijem Knjiga u muzeju nastoji odgovoriti na aktualnu problematiku, poticati nove ideje, popularizirati muzejske fondove i djelatnosti te inicirati nove projekte među kojima je (možda) i osnutak prvoga muzeja knjige u Hrvatskoj.
Simpozij će se održati u multimedijalnoj dvorani Muzeja Mimara.