

U knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića bit će predstavljena nova knjiga Deana Dude Kultura putovanja: Uvod u književnu iterologiju. Ova je knjiga pokušaj pregleda načina na koji književnost sudjeluje u području koje se danas uvriježeno naziva kulturom putovanja i okuplja sve oblike, tekstove i prakse koji se vezuju uz putovanje – od turističkih vodiča, putopisa, romana, putničkih dnevnika, razglednica, fotografija i privatnih videosnimki do svih oblika mobilnosti, organizacije prometa, hodočašća, socijalnih vrijednosti koje oblikuju izbor odredišta i ponašanje na putovanju. Kompozicijski knjiga obuhvaća raspon od Odiseje do suvremenih postturističkih medijskih žanrova, a pobliže obrađuje primjere starogrčkoga ljubavnog romana, fantastičnih pripovijesti o putovanju, kasnoantičkih itinerarija i hodočašća, srednjovjekovnih putničkih figura i novovjekovnog nauka o putničkom umijeću; zatim praksu grand toura, demokratizaciju putovanja u 19. stoljeću, nastanak modernog turizma i modernističko putovanje. Jednako tako, u knjizi se putovanje razmatra i s obzirom na rodnu podjelu, kolonijalnu praksu, potrošnju karakterističnu za kapitalističku proizvodnju slobodnog vremena i ideologiju.
Predstavljanje knjige održat će se u ponedjeljak, 29. listopada u 19.30 sati, a na tribini sudjeluju, uz autora, Lada Čale Feldman, recenzentica i Kristijan Vujičić, urednik.
Autor knjige, Dean Duda, redoviti je profesor na Odsjeku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Objavio je knjige Priča i putovanje: hrvatski romantičarski putopis kao pripovjedni žanr (MH, Zagreb 1998), Kulturalni studiji:ishodišta i problemi (AGM, Zagreb 2002) i Hrvatski književni bajkomat (Disput, 2010.), priredio antologiju Putopisi (Riječ, Vinkovci 1999) i zbornik rasprava iz kulturalnih studija Politika teorije. Zbornik rasprava iz kulturalnih studija (Disput, Zagreb, 2006). U suautorstvu s V. Bogišićem, L. Čale Feldman i I. Matičevićem izradio je Mali leksikon hrvatske književnosti (Naprijed, Zagreb, 1998.), a sa S. Jurićem, D. Šporerom i A. Zlatar napisao je Lektiru na dlanu: repetitorij književnosti za srednje škole (Sysprint, Zagreb, 2000. i 2002.). S ruskoga je preveo izabrane rasprave Jurija Tinjanova Pitanja književne povijesti (Matica hrvatska, Zagreb, 1998.). Suradnik je Leksikografskog zavoda, svojedobno urednik u Zarezu te suradnik u Feral Tribuneu. Trenutno ga možete slušati u emisiji Praskozor Trećega programa Hrvatskoga radija, srijedom u osam ujutro.