Predavanje će održati Peio Aguirre, španjolski likovni kritičar, pisac i neovisni kustos.
Fokusirajući se na povijest baskijskog modernizma, prezentacija želi ponuditi presjek, uz pojam “povijesnosti” kao glavnu os. Pod povijesnošću se podrazumijeva i kolektivnost kao naslijeđe ili povijesni razvoj zasnovan na generacijskim kontinuitetima i diskontinuitetima. U ovoj studiji slučaja ta povijesnost forme otpočela je pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, s pojavom nove generacije umjetnika i utemeljenjem skupine GAUR, pri čemu se posebno isticao Jorge Oteiza.
Afirmacijom apstrakcije kao univerzalnog jezika, i pod jakim utjecajem moderne ideje “kolektivnog projekta”, ta vrsta modernizma uspostavila se kao način posredovanja između povijesnih sila i njegovih društvenih, ekonomskih i povijesnih uvjeta u Baskiji i u Španjolskoj. Forma i ideologija postale su dva dijalektički isprepletena pojma, na primjer u pojmu državnosti, utjelovljenom u formi mnogih ideologija , to jest u formalnim procesima kao nataloženom sadržaju koji nose vlastite ideološke poruke. Otad su mnoga pitanja povezana s formom, uključujući formalizam i njegova višestruka značenja, bila omiljena tema umjetničke prakse.
Predavanje nastoji ponuditi neke suvremene primjere koji razmatraju naslijeđe u našem postmodernom vremenu, koje se nalazi u radu umjetnika kao što su Txomin Badiola, Ibon Aranberri, Asier Mendizabal i Xabier Salaberria.