“Često se može čuti kako ne postoje granice u svijetu glazbe, međutim, poznate su nam nacionalne i lokalne karakteristike popularne glazbe. Kako popularna glazba prelazi lokalne, nacionalne i klasne granice? Predavanje pruža uvid u neke aspekte internacionalnosti socijalističkih i sindikalnih pjesama, posebice japanskih glazbenih iskustava u ranome socijalističkome i radničkom pokretu, ukazujući na značajnu promjenu poslije Prvoga svjetskog rata, koja se obično zanemaruje u odnosu na japansku kulturu i društvo općenito. U ovome predavanju termin ‘popularna glazba’ ne označava samo komercijalnu glazbu stvorenu nakon Prvoga svjetskog rata, notne zapise, izvedbe, ploče, emitirane snimke i filmsku glazbu, već i glazbu koja se pjevala, svirala i voljela u narodu, a koja se mogla promatrati u dubljoj povijesti. Stoga, popularna glazba ne podrazumijeva samo klasičnu, dvorsku, crkvenu i vojnu glazbu, već uključuje i glazbu socijalista, sindikalista, nacionalista ili patriota te narodne pripjeve i limenu glazbu”, ističe u najavi predavanja dr. Tomoji Onozuka.
Prof. dr. Tomoji Onozuka profesor je povijesti ekonomije na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta u Tokiju. Direktor je Društva povijesničara socijalne ekonomije, član je uredničkog odbora i bivši glavni direktor Društva za političku ekonomiju i povijest ekonomije. Supokretač je i član foruma “Glazba i društvo”. Član je Društva muzikologa Japana, Društva za studije društvene politike i Društva povijesničara ekonomije Japana te Udruge za sociologiju rada u Japanu. Iako je središnji interes dr. Tomojia Onozuke povijest ekonomije Europe i na tu temu je napisao mnoge knjige i radove, pisao je i o društvenoj povijesti glazbe, hrani i mnogim drugim temama. U Rijeci je bio više puta, a u sklopu posjeta Hrvatskoj posjetit će i Zagreb i Karlovac.
Predavanje naslovljeno Internacionalnost i simultanost popularne glazbe: Iskustva radničkih i socijalnih pokreta u Japanu u kasnom 19. i ranom 20. stoljeću Onozuka će održati u utorak, 2. lipnja u 15.30 u Konferencijskoj dvorani Filozofskog fakulteta u Zagrebu te u srijedu, 3. lipnja s početkom u 10.30, u prostoriji 206 na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.