Gerilski umjetnici u MaMi

nedjelja, 26.02.2012. - nedjelja, 26.02.2012.
gallery_powderly_630

Ida Hiršenfelder o radu Lizači, koji je nastao u rezidencijalnom programu ljubljanske galerije Tobačna 1 i u suradnji s Ljubljanskim media labom Ljudmila, piše: “Dokumentarni film Lizači Jamesa Powderlyja i Eun-Jung Son predstavlja fenomen lizanja slika. Lizanje slika je underground trend koja okuplja vrlo različite grupe: sudionike grafiterske kontrakulture, muzejske kustose, aktiviste i ljubitelje umjetnosti. Taj trend spojio je izazove atletske vještine, umjetničke reinterpretacije povijesti umjetnosti i tehnološkog hakiranja nadzornih sustava muzeja i galerija. Ovaj iznimno zanimljiv dokumentarac nudi pogled na jedan drukčiji pristup valorizaciji umjetničkih djela koji narušava dominaciju perspektive oka… U njemu su sabrane mape, eseji i intervjui s lizačima, muzejskim čuvarima, kozervatorima i drugim stručnjacima koji govore o svojim iskustvima s ovim neobičnim ponašanjem. Što lizači doživljavaju kada dođu u kontakt sa slikom? Zašto su isključivo zainteresirani za slikarska platna? Kušanje slike nadilazi podjele na pojedinačne žanrove ili stilove. Kada poližete sliku, sustav poznatih kategorija mora se prilagoditi jednom posve drukčijem kategorijalnom aparatu – ne samo da bi se ulovilo okuse poput gorkog, smrdljivog, ljutog, kiselog, slatkog, slanog ili naprosto bezokusnog, već da bi se povezalo kategorije i pojmove u opise kompleksnih doživljaja poput “uzbudljivo, oštro, zadivljujuće” ili “tiho, gorko, malkice monotono”. Bili lizovi bezopasni ili štetni po platna, oni na duhovit i pronicljiv način otkrivaju apsurde pravnih i društvenih ideja posjeda, originalnosti i prava vlasništva.”

James Powderly je dizajner i predavač koji djeluje na različitim poljima: kreativne tehnologije otvorene arhitekture, aeronautička robotika, tatui, rock’n’roll, obrazovanje i medijska umjetnost. Powderly je suosnivač proslavljenog Graffiti Research Laba i pionirskog projekta za umjetnost otvorenog koda – Free Art and Technology Lab. Sudjelovao je u timu koji je za NASA-u izradio i upravljao Mars Exploration Roverom i Phoenix Landerom. Powderly je prethodno radio kao profesor na Parsonsu, a sada je izvanredni profesor na sveučilištu Honik u Južnoj Koreji. Tjednik Time uvrstio je Powderlyja na listu “10 najvažnijih gerilskih umjetnika” svih vremena. Njegovi umjetnički radovi izlagani su na šest kontinenata i dva rada se nalaze u stalnom postavu njujorškog muzeja MoMA. Trenutno živi u Seoulu, gdje je pokrenuo svoj oblikovateljski studio pod imenom NASA Factory.

Eun-Jung Son bavi se pedagogijom od 2006. Završila je Oblikovanje vizualnih komunikacija n Soongeui ženskom koleđu i diplomirala je pedagogiju na Korea sveučilištu. Bavila se pedagoškim radom s mladima, uključujući djecom s autizmom i aspergerovim sindrom, vodila je pedagoške radionice u Koreji, Maleziji i Africi. Utemeljiteljica je međunarodno priznatog, inovativnog obrazovnog programa Dream Move u kojem se spajaju tehnologija, kreativnost i tjelesni odgoj. Zajedno s Jamesom Powderlyjem osnovala je u Seoulu oblikovateljski studio NASA Factory.

Razgovor s umjetnicima i projekcija filma Lizači bit će održani  u ponedjeljak, 27. veljače, u 18 sati u klubu za net kulturu MAMA.


Povezano