Krhke granice između zvuka i riječi

petak, 29.09.2017. - subota, 30.09.2017.
vesna_mackovic_630_0

Nakon rezidencije kod Roberta Wilsona u New Yorku, u Muzeju suvremene umjetnosti u subotu, 30. rujna u 19.30 sati i u nedjelju, 1. listopada u isto vrijeme, premijerno će biti predstavljena nova međunarodna suradnja Vesne Mačković (glas, tekst) s Miom Zabelkom (električna violina, Austrija) i Romanom Stolyarom (klavijature, frula, Rusija).

“Često govor promatramo kao nešto što egzistira odvojeno od drugih zvukova. Često zvukove doživljavamo kao nešto strano što postoji u prostoru. Često mislimo da prostor, kao složeno i beskonačno biće, teško može biti opisan govorom. Istraživanje jedinstva govora, zvuka i prostora zahtijeva potpunu pažnju i dubinu od onih koji žele istraživati. Način na koji istražujemo prostor, govor i zvuk je ujedinjenje spontanosti, sinestezije i sinteze. Kada je nepoznata riječ izgovorena, ona postaje strani zvuk. Kada je stvoren zvuk određene glasnoće, visine, dinamike – možemo ga promatrati kao riječ, iako nepoznatu. Što se događa u našim umovima kada čujemo nešto – možemo li to prepoznati kao riječ ili samo kao zvuk? Koji trud moramo uložiti da bismo instantno zvuk pretvorili u riječ?”. 

Tijekom izvedbe, hrvatska umjetnica Vesna Mačković, ruski glazbenik Roman Stolyar i austrijska električna violonistica Mia Zabelka istražuju krhke granice između zvuka i riječi, vidljive i nevidljive, čujne i nečujne.

Umjetnica zvuka, kompozitorica i fantastična eksperimentalna violinistica iz Beča, Mia Zabelka, od ranih dana educirana u klasičnoj glazbi nastavlja istraživati granice zvuka i glazbe u svom vlastitom glazbenom jeziku (de)konstruirajući zvučne mogućnosti violine te šireći raspon ovog instrumenta koisteći elektroničke uređaje, strane objekte među žicama i inovativne izvedbene tehnike. Mia je trostruka dobitnica nagrade Prix Ars Electronica i Fulbright Commission u New York. Trenutno je umjetnička direktorica Festivala Phonofemme u Beču.

Sibirski improvizator Roman Stolyar školovani je jazz pijanist i suvremeni kompozitor. Autor je prve ruske knjige o učenju slobodne improvizacije – “Moderna improvizacija: Praktičan vodič za klavir”. Osnivač je JZ Improvising Orchestra, prvog velikog kolektiva slobodne improvizacije u Kini. Član je savjetodavnog odbora Međunarodnog društva za improviziranu glazbu (International Society for Improvised Music) kao i Ruske unije kompozitora. Roman Stolyar stapa razne stilove i žanrove u svojoj izvedbi – od drevnih polifonija do modernih kontrapunktova i klastera. On je jedna od ključnih figura ruske improvizirane glazbe. Roman Stolyar postao je 2000. godine glazbenim ravnateljem Novosibirsk Academic Theater GLOBE.

Autorica, izvođačica, producentica u predstavama suvremenog plesa, inkluzivnog plesa, multimedijalnog eksperimentalnog kazališta Vesna Mačković izražava se i kroz umjetnost performansa i videa te eksperimente glasa i zvuka. Surađivala je s Montažstrojem, Bacačima sjenki, Alenom i Nenadom Sinkauzom, Vedranom Hlebom, Anom Horvat, Ivanom Lušičićem Liikom, alternativnim bendom Radost!. Tijekom ljeta 2017. stvara u rezidenciji Roberta Wilsona u New Yorku gdje nastupa na Summer Gala 2 puta pred ukupno 2500 posjetitelja. Dobitnica 3. nagrade za suvremenu umjetnost – THT @ MSU na godišnjoj izložbi suvremene umjetnosti u MSU, Zagreb za video performans ‘Pozdrav’.

Ovaj projekt dio je inicijative Umjetnost dostupna svima prema kojoj se ulaznice s praznim poljem cijene samo rezerviraju, a po izlasku posjetitelji sami ovisno o svom životnom standardu i zadovoljstvu primljenim sadržajem upisuju cijenu i plaćaju. Za svaku izvedbenu večer nude se rezervacije ulaznica s praznim poljem cijene, te one s cijenama 40 , 60 i 100 kuna ovisno o mogućnostima podrške pojedinog posjetitelja prema vlastitom odabiru.


Povezano