Pet bijelih stepenica

Zagreb, više lokacija
subota, 22.03.2025. - subota, 26.04.2025.
Ana Opalić: "Carbon Based Love" (2025)

U subotu, 22. ožujka u 19 sati u studiju-galeriji KLET otvorit će se skupna međunarodna izložba Pet bijelih stepenica kustosica WHW-a i Ane Kovačić.

Radovi su smješteni u prostorima i institucijama posvećenim kulturi, ali većinom izvan područja vizualne umjetnosti. Tim se dijalogom i povezanošću radova s mjestima na kojima su izloženi otvara drugačiji pogled na poznata okruženja te se ukazuje na “emocionalne tonalitete pojedinih mjesta i njihove različite načine gostoljubivosti”, stoji u najavi.

Umjetnica iz Londona, Rene Matić, u Booksi izlaže recentnu seriju fotografija svog iskustva Londona iz perspektive dijaspore i queer zajednice, a u zvučnom radu kombinira zvukove protesta s crkvenim zvonima, pop glazbom i razgovorima prijatelja. U Centru mladih Ribnjak grupa Škart predstavlja budnice, nastale kao kombinacija poezije, parola i crteža koji svakodnevno prate višemjesečne proteste studenata u Srbiji. Film A Song to the Oar (2024) kolektiva Tizintizwa prikazuje se kao intervencija u program Kina Kinoteka (prije projekcija regularnog programa) kao hommage praksi marokanske militantne kinematografije. Kroz performans u KLETI i instalaciju u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića ukrajinski umjetnik Anton Kats otvara prostor za glasove umjetnika_ca, muzičara_ki, aktivista_ica, pjesnika_inja i teoretičara_ki.

Tapiserija Laure Prouvost bit će smještena uz staklene stijene foajea KD-a Vatroslava Lisinskog, stavljajući ženske likove u doticaj s nebom. Fotografije, film i zvučni rad Ane Opalić bit će izloženi u uredskom prostoru WHW-a, a istražuju mogućnost nježnosti u odnosima između različitih živih bića. Niko Mihaljević svoj rad realizira na prozorima buduće gradske galerije u Draškovićevoj 31, kao i kroz izvedbe, a projekt se nastavlja na dugotrajno istraživanje jezika umjetnosti, kroz transformiranje likovne kritike u partituru, a zatim u uvećanu prostornu grafiku koja daje naslutiti buduću namjenu prostora koji čeka preuređenje. Upitnik kulturna situacija (U.F.O.) Júliusa Kollera na fasadi KIC-a već je prije bio prikazan na izložbi, a tadašnje mračne i nasilne političke okolnosti u međuvremenu su se intenzivirale i postale normalizirane.

Radovi se mogu posjetiti do 26. travnja u radno vrijeme prostora i institucija, a više informacija možete potražiti ovdje.


Povezano