Jovan Josifovski: The Alibi of the Lonely Sandwiches

Split, Prostor
srijeda, 28.05.2025. - četvrtak, 05.06.2025.
FOTO: Jovan Josifovski / Culture Hub Croatia

Jovan Josifovski, makedonski umjetnik na rezidenciji u kreativnom hub-u Prostor u Splitu, u srijedu 28. svibnja u 20 sati, predstavit će svoj novi rad The Alibi of the Lonely Sandwiches kojim kroz ironiju, ponavljanje i apsurd obrađuje teatralnost političke kontrole. Instalaciju je moguće pogledati do 5. lipnja u galeriji Prostora.

“U radu The Alibi of the Lonely Sandwiches, Josifovski se suočava s apsurdnim ritualima političkog spektakla u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji, gdje nešto tako obično poput sendviča postaje znak odanosti, mito zamotano u celofan. Oslanjajući se na populističke taktike iz sredine 2010-ih u Makedoniji, oživljene u današnjoj Srbiji, izložba pretvara sendvič u satirični spomenik političkoj manipulaciji. Ovi radovi služe kao kritika načina na koji moć zavodi javnost mrvicama utjehe dok istovremeno prikriva dublje pukotine u društvu”, stoji u najavnom tekstu izložbe.

Jovan Josifovski makedonski je queer umjetnik koji živi i radi u Skopju. Njegova umjetnička praksa i istraživanje bave se ranjivostima queer života u postjugoslavenskom kontekstu, s posebnim naglaskom na nasilje i složenosti unutar obitelji queer djece, ispitujući delikatan i često napet odnos roditelj-dijete.

Više informacija o izložbi pronađite ovdje.


Povezano