Kritika Program Tuškanac u gostima od 3. do 26. ožujka prikazivat će retrospektivu filmova Johna Watersa u Kinu Forum (SD Stjepan Radić).
Ciklus Portreti: John Waters donosi devet filmova ovog kultnog underground redatelja i prvaka trash i camp estetike. Ciklus počinje 3. ožujka u 19 sati uvodnim izlaganjem filmskog redatelja i kritičara Viktora Zahtile, nakon čega slijedi projekcija crne komedije Višestruki manijaci (1970). Riječ je o kaotičnom spoju nasilja, blasfemije i apsurdnog humora koji prati vođu putujućeg freak showa, Divinea, dok sa svojom bandom terorizira naivne posjetitelje.
U nastavku ciklusa prikazivat će se crna komedija i horor Ružičasti plamenci (1972), Nevolje sa ženama (1974), film posvećen Charlesu “Texu” Watsonu, izvršitelju ubojstava koje je naredio Charles Manson i Očajničko življenje (1977) koje donosi intrigantnu priču o neurotičnoj kućanici i njezinoj ljubavnici koje utočište pronalaze u anarhističkoj zajednici izopćenika.
Poliester (1981) je satirična posveta ženskim filmovima 1950-ih i 60-ih u kojima dolazak mlađeg muškarca unosi prevrat u monotoni život kućanica, dok Lak za kosu (1988), s posljednjom Divineovom ulogom, slavi progresivno buntovništvo spram malograđanskog snobizma.
Cry-Baby (1990), s tada mladim Johnnyjem Deppom i pornografskom zvijezdom Traci Lords, parodijski ilustrira sukob društvenih slojeva putem ljubavne priče između “lošeg dečka” i djevojke iz ugledne obitelji. U krimi-komediji Mama, serijski ubojica (1994) ponovno se provocira konvencija pričom o naizgled savršenoj domaćici. Ciklus će se završiti prema umjetničkom snobizmu kritičan Pecker (1998) koji u hrvatskom prijevodu može imati značenje nespretnjakovića ili muškog spolnog organa.
Raspored svih projekcija dostupan je ovdje, a ulaznice je moguće kupiti na blagajni kina sat vremena prije projekcije ili ovdje.

