Kritika Od 6. do 8. studenog, u sklopu 3. izdanja Tjedna suvremenog cirkusa, u INK – Gradsko kazalište Pula gostuju tri predstave koje spajaju cirkus, glazbu, ples, kazalište i novu magiju. Program festivala donosi uvid u nove trendove suvremog cirkusa, a osmišljen je “s ciljem promicanja inovacije, interdisciplinarnosti i umjetničke hrabrosti”, napominju organizatori_ce.
Festival započinje u četvrtak, 6. studenog s početkom u 20 sati, kada će Company Calentina Vortese izvesti predstavu Lento e violento. Radi se o hibridnoj izvedbi koja kombinira novu magiju, suvremeni ples i fizičko kazalište. Nova magija (magie nouvelle) je “izvedbeni žanr koji stare iluzionističke tehnike i poznavanje ljudske percepcije kombinira s tehnologijama i novom dramaturgijom”, stoji u najavi. Lento e violento istražuje apsurdno, nevidljivo i subliminalno kroz formu psihodrame.
U petak, 7. studenog u 20 sati, gostuje cirkuska predstava Sonata per Tubi izvedbene kompanije Nando i Maila. Ova predstava “istražuje glazbeni potencijal cirkuskih rekvizita” pretvarajući ih u instrumente pomoću tehnologije i mašte. Autorski i izvedbeni trio – Ferdinando D’Andria, Maila Sparapani i Marilù D’Andria – kombinira skladbe od klasike do rocka, istražujući temu adolescencije kroz lik “moderne princeze koja remeti svaku harmoniju”.
Za kraj, u subotu, 8. studenog u 20 sati, bit će izvedena predstava Konstrukt koju potpisuje autorica Dora Komenda, a nastaje u produkciji Cirkus Kolektiva. Ova predstava istražuje doživljaj neuspjeha kroz likove koji uporno pokušavaju nastupati na zračnoj opremi koja je “krhka, nesigurna i neprikladna za upotrebu”. Nadahnuta “izazovnim iskustvom mlade umjetnice suvremenog cirkusa u Hrvatskoj”, predstava propituje načine suočavanja s nespjehom: “prihvatiti ga, odustati, tvrdoglavo mu prkositi do iscrpljenosti ili čekati deus ex machina koji će nas sve izbaviti”?
Više detalja o predstavama pronađite ovdje.

