U utorak, 17. rujna u 13 sati, na Institutu za etnologiju i folkloristiku (na adresi Šubićeva 42, 5. kat) održava se predstavljanje knjige Balkanska ruta: pojmovnik europskog režima iregulariziranih migracija na periferiji EU, u izdanju nakladničke kuće Sandorf.
Pojmovnik Balkanska ruta nastaje u okviru četverogodišnjeg znanstveno-istraživačkog projekta Europski režim iregulariziranih migracija na periferiji EU: od etnografije do pojmovnika (ERIM) koji provodi Institut za etnologiju i folkloristiku, i okuplja suradnike_ce iz Hrvatske, Slovenije i Srbije. Balkanska ruta nastoji identificirati ključne pojmove koji oslikavaju aktualni režim migracija koji je oblikovan proskribiranim i kriminaliziranim migrantskim kretanjima kroz Hrvatsku, Sloveniju, Srbiju i ostale zemlje u regiji.
“Knjiga u cjelini poziva na preispitivanje, dekonstrukciju i eksploraciju procesa, pojava i aspekata migracija koje se u domaćoj i inozemnoj literaturi o migracijama često zanemaruju ili se istražuju iz nerijetko sužene perspektive. Primjerice, tekstovi se bave problemom autonomije nasuprot pretpostavljene omnipotentne državne kontrole, temporalnom dimenzijom, strategijama djelovanja aktera kao slobodnih pojedinaca koji su (samo) dijelom ograničeni državnim praksama i sl.”, u svojoj recenziji piše dr. sc. Vedrana Baričević s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Iako je oblikovan abecednim rasporedom tekstova, uputnicama i drugim značajkama leksikona, pojmovnik je – zbog relativne opsežnosti u elaboraciji pojmova, otvorenosti prema njihovom preispitivanju te odricanja od neutralnosti – bliži zbirci ili zborniku etnografski utemeljenih znanstvenih tekstova. Osim kao zbornik, može se čitati i kao autorska knjiga s 23 međusobno povezana poglavlja koja se mogu, ali i ne moraju čitati u slijedu.
Na predstavljanju knjige govorit će dr. sc. Sanja Potkonjak s odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, dr. sc. Margareta Gregurović s Instituta za migracije i narodnosti te jedna od urednica knjige, dr. sc. Marijana Hameršak s Instituta za etnologiju i folkloristiku.
Više detalja potražite ovdje.