
Pripremila: Hana Sirovica
Najstarija hrvatska manifestacija posvećena dokumentarnom filmu, Liburnia Film Festival, svoje dvadeseto izdanje započet će 24. kolovoza uz projekcije i popratni program koji nastavljaju tradiciju festivala svojom usmjerenošću na jačanje vidljivosti recentne domaće dokumentarne produkcije.
Festival koji će se održati u Opatiji otvara projekcija Mlungu – Bijeli Kralj redatelja Davida Lušičića, filma koji prati izlazak na slobodu i suočavanje s prošlošću riječkog pomorca uhićenog zbog šverca kokaina. U prvoj festivalskoj večeri prikazat će se i kratki filmovi Nokturno Silvije Bumbak te In medias res Ane Klepo, kao i srednjemetražni Zaželi Marija Papića koji prati sudionice istoimenog projekta zapošljavanja žena u Hrvatskoj. Ostali filmovi koji konkuriraju za festivalske nagrade – a ukupno ih je ove godine 19 – prikazat će se na Ljetnoj pozornici od srijede do subote 27. kolovoza, a među njima se nalazi osam dokumentaraca koji imaju svjetsku ili hrvatsku premijeru.
Ovogodišnja službena konkurencija predstavit će niz filmova koji preispituju kulturno i društveno nasljeđe jugoslavenskog modernizma. Hrvatskog narodnog preporoda Gorana Devića prati današnji život naselja koje je u Jugoslaviji izgrađeno za radnike Željezare Sisak, dok se film Novo kino Buje Alessia Bozzera polazeći od kinodvorane koja je 1950. izgrađena u malom istarskom gradiću bavi potencijalima kinoprikazivaštva i dijeljenog filmskog iskustva kao prostora izgradnje zajedništva. Odnos prema umjetničkom nasljeđu razvija film Diptih: Iz ljubavi u ljubav Vlaste Delimar u kojem autorica preispituje proteklih 40 godina vlastitog rada. Šarolika selekcija filmova u službenoj konkurenciji obuhvaća filmove koji na različite načine pristupaju dokumentarnom rodu, a potpisuju ih autori i autorice različitih generacija: Mladen Ivanović, Stefano Obino, Vedrana Pribačić, Silvestar Kolbas, Bojan Gagić, Mia Martinović, Hana Stojaković i Silvano Drpić, Lucija Brkić, Davor Sanvicenti, Katarina Lukec, Toma Zidić i Sara Alavanić.
Izvan službene konkurencije, Liburnia će prikazati niz filmova nastalih u produkciji Restarta, kao i trinaest filmova u sklopu programa Regionale, koji je posvećen autorima i autoricama iz područja koje festival naziva svojom regijom, a čine ju Istarska, Ličko-senjska i Primorsko-goranska županija.
Off program festivala uključuje razgovore o dokumentarnom filmu. Tijekom trajanja festivala, stvaralačke ekipe čiji se radovi prikazuju u službenoj konkurenciji dan nakon projekcija gostovat će na Piću s autorom u Caffe baru Eugenian. U subotu, 27. kolovoza u Vili Antonio LFF u suradnji sa Savezom scenarista i pisaca izvedbenih djela održava se tribina Fair pay i radni uvjeti u kulturi, a dan poslije na istom mjestu redatelj Srđan Kovačević održat će case study prošlogodišnjeg LFF-ovog pobjedničkog filma Tvornice radnicima.
Novost u ovogodišnjem programu predstavlja i nagrada kritičara_ke, koju LFF uvodi u suradnji s riječkim Art-kinom. Nagrada nosi naziv prema prerano preminulom filmskom kritičaru, redovitom suradniku i pratitelju LFF-a, Opatijcu Draganu Rubeši. Svake godine drugi filmski kritičar ili kritičarka dodijelit će nagradu, a ove godine o njoj će odlučiti Iva Rosandić, dobitnica nagrade Vladimir Vuković Hrvatskog društva filmskih kritičara za najbolju mladu kritičarku u 2020. godini.
Sav popratni program LFF-a, kao i razgovorni i obrazovni, za sve zainteresirane je besplatan. Oni koji žele gledati filmove u konkurenciji za nagradu na Ljetnoj pozornici Opatija morat će izdvojiti 40 kuna za festivalsku i 20 za dnevnu ulaznicu. Festival traje do nedjelje, 28. kolovoza.
Više detalja i raspored programa dostupno je na festivalskim stranicama.
Tekst je objavljen u okviru projekta Kinemaskop i uz podršku Hrvatskog audiovizualnog centra.
Objavljeno