Što danas mislimo o kanonu?

Slaveći svojih 20 godina djelovanja, književni klub Booksa u listopadu organizira dva velika programa.

pripremila:
Diana Meheik

U sklopu obljetničke godine u kojoj Booksa (koju je u siječnju 2004. godine pokrenula Udruga za promicanje kultura Kulturtreger) slavi svojih 20 godina djelovanja, u Martićevoj 14D tijekom listopada održat će se dva velika programa kojima će ovaj književni klub službeno obilježiti svoj rođendan: Kolokvij – Politike stvaranja kanona na poluperiferiji i Revija malih književnosti: Queer Balkan

Javni program Kolokvija čija je tema politike stvaranja kanona na poluperiferiji održava se 5. listopada u suorganizaciji s Multimedijalnim institutom, a namjera mu je produbiti stoljetnu raspravu o kanonizaciji u književnosti. Iako se možda čini se da je o kanonu sve “već rečeno, svakodnevna praksa pokazuje da se usprkos tome politike kanonizacije sporo mijenjaju”, pišu organizatori_ce u najavi programa. S fokusom na književnu kritiku, program je osmišljen da preispita njezinu ulogu u “perpetuiranju, dekonstrukciji odnosno transformaciji kanonizacije i mehanizmima, strategijama i taktikama koje se pri tome koriste u poluperiferiji od nagrada, festivala, do akademije i marketinga”. Pojašnjavajući zašto koriste pojam poluperiferija referirajući se na našu regiju, organizatori_ce napominju da ovaj koncept “s jedne strane otvara prostor raspravi o odnosima moći između centra i periferije u geo-kulturno-političkom smislu, a s druge strane o mogućim emancipacijskim potezima između centra i periferije u kulturtregerovskom smislu”. Baveći se starim problemom kanona, program, kažu organizatori_ce, cilja na kritiku i autokritiku, ali neće izostaviti niti pohvalu.

Navodeći ga kao ”primjer ambiguiteta književnog kanona na poluperiferiji”, program Kolokvija će se u velikoj mjeri baviti kanonskim statusom književnika Davida Albaharija. U sklopu programa bit će predstavljena njegova knjiga Piščev dnevnik koja je objavljena u biblioteci Prijatelji u izdanju Kulturtregera i Multimedijalnog instituta te u suradnji s kolektivom Škart. Knjiga sadrži Albaharijeve kolumne koje je pisao za Booksin portal.  

Kolokvij počinje u 16 sati tribinom Koliko kanona nam treba? na kojoj će sudjelovati Nađa Bobičić, Tomislav Brlek i Mirnes Sokolović, a moderirat će je Matija Prica. Tribina će se baviti “pozicijom i funkcijom književnog kanona danas, kada je društvena uloga i važnost književnosti poljuljana i relativizirana”, a jedna od tema bit će i supostojanje paralelnih kanona, “što po sebi predstavlja izazov osnovnoj definiciji i intenciji kanona”.

Nakon tribine, u 18 sati održava se predavanje nagrađivanog književnika (i matematičara) Vladimira Tasića Kanon, kaleidoskop. U svojoj najavi predavanja, Tasić postavlja pitanje o svrsishodnosti riječi “kanon”, utvrđujući da su odnosi unutar književnog polja uvijek promjenjivi i plastični, i navodi primjer Davida Albaharija kao “zanimljivo pitanje za književnu kritiku”.

Eksperimentalni umjetničko-dizajnerski kolektiv Škart koji čine Dragan Protić i Đorđe Balmazović održat će svoj “možda-literarni program” ŠKABARE u 20 sati. Najavljujući ga riječima “udruženim snagama: grupa Škart + ti i ti i ti + neke i neki što pišu i pjevaju i čuda kažu + ćutači/ce iz trećeg reda + svašta nešto”, beogradski kolektiv sugerira da će se njihov program voditi tragovima Kulturnog centra Albahari i Pesničenja, treninga aktivnog čitanja poezije u javnim prostorima koji je, njihovom inicijativom, nastao u Beogradu 2008. te se već godinama održava na mjesečnoj bazi.  

Ukratko najavljujemo i Booksinu tradicionalnu, već dvadesetu po redu, Reviju malih književnosti, koja se u ovom izdanju vraća svojim počecima posvećujući se književnosti na Balkanu. Tako je ovogodišnja tematska odrednica Queer Balkan. Program se odvija od 7. do 10. listopada, a uključuje i popratnu antologijiu u kojoj su okupljeni suvremeni queer autori i autorice iz “deset balkanskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Srbije, Rumunjske, Kosova, Grčke, Makedonije i Albanije, točno onim kronološkim redoslijedom kako su se od 2005. do 2014. održavale Revije posvećene tim književnostima”, najavljuju selektorice Ivana Dražić i Lara Mitraković. Detaljni program pronađite ovdje.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano