Radiona, zagrebačka organizacija u čijem je djelovanju sustavno zastupljen rad s društvenim skupinama koje se iz različitih razloga u susreću s preprekama pristupu kulturi, najavljuje konferenciju #InkluLab – OSI i IO nisu nepoznanice. Program počinje u četvrtak, 20. siječnja u 14 sati, a uključuje niz kraćih radionica koje tematiziraju rad s osobama s intelektualnim poteškoćama.
Ova je konferencija dio projekta #InkluLab – inovativne umjetničke i kulturne prakse čiji je cilj poboljšati dostupnost kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom, a Radiona ga provodi tijekom 2022. godine u suradnji s Udrugom za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba i Centrom za kulturu Trešnjevka. Riječ je o interdisciplinarnom i intergeneracijskom programu koji se, navode organizatori_ce, “sastoji od hibridnih umjetnosti, sound arta, interaktivnog dizajna, elektronskog tekstila, računalne umjetnosti, novih medija i likovnosti te izvedbenih umjetnosti”.
Jednodnevna konferencija prvo je javno događanje u sklopu projekta, a održat će se u prostorima u prostorima Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba – Klub Vjeverica, a obuhvaća tri radionice koje će voditi Karmen Puškar, Doris Mateljak i Petar Kraljević iz Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba. Kroz prve dvije radionice će se predstaviti rad ove udruge, a svi zainteresirani polaznici_e dobit će priliku upoznati se s načinima pristupa osobama s intelektualnim teškoćama. Konferenciju će zatvoriti radionica o konfliktima koja će uključiti rad s grupom korisnika udruge.
Nakon inicijalne konferencije, kroz projekt će korisnici Udruge za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba imati priliku sudjelovati u nizu kazališnih radionica i stvarati predstavu s redateljem Lovrom Krsnikom i glumcem Kristijanom Ugrinom (koji će voditi i radionicu izrade slikovnica). Pored kazališnih, projekt obuhvaća i niz radionica iz područja STEAM inovativnih praksi (vizualna kultura, dizajn, sound art, elektronski tekstil) pod vodstvom Ane Horvat, Paule Bučar, Layle Munitić, Damira Prizmića, Gorana Mahovlića i Deborah Hustić.
Dugoročni cilj projekta, kako stoji u njegovom opisu, jest pokrenuti InkluLab “ne samo kao projekt već kao programsku liniju i potencijalni inkluzivni prostor u budućnosti”, a njegove daljnje aktivnosti možete pratiti na službenoj stranici.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Kultura na prekretnici koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Objavljeno