Ogranak Međunarodne organizacije vijeća muzeja, Hrvatski nacionalni komitet ICOM održao je šestog prosinca godišnju manifestaciju pod nazivom Dan hrvatskih muzeja. Tim je povodom pet projekata ovjenčano Godišnjom nagradom ili priznanjem za izuzetna ostvarenja u muzejskoj djelatnosti i struci. Među nominiranima, ove se godine našao i projektComing Out Museum – COME, proizišao iz suradnje Etnografskog muzeja Istre-Museo etnografico dell’Istria i pulske udruge Proces.
Nakon gostujućih izlaganja u dvorani Gorgona Muzeja suvremene umjetnosti, predstavnici_e projekata koji su ušli u uži izbor prezentirali_e su svoj rad, a potom je objavljeno da je COME nagrađen posebnim priznanjem u kategoriji međusektorske suradnje.
Projekt Coming Out Museum predstavio je Mario Buletić iz EMI-MEI, koji je uz Jana Franjula jedan od autora projekta inicijalno predstavljenog početkom prosinca 2023. u pulskom Cvajneru. Suradnja između EMI-MEI i udruge Proces započela je muzejskim programom Kontakt zona koji se temeljio na društvenom angažmanu muzeja i participaciji lokalne zajednice, dok je COME usmjeren na iskustvo outanja i prihvaćanja vlastitog identiteta.
Prvotno zamišljen kao putujuća izložba u stalnom rastu i razvoju, projekt COME razvio se u online platformu, a ljetos je u Puli povodom Mjeseca ponosa održana i izložba Susreti u Galeriji Novo. Konceptualna okosnica postava muzeja temelji se na teoretskom modelu o različitim fazama procesa outanja koje mnoge LGBTIQ+ osobe proživljavaju. Osnovna ideja je da se važni trenuci u razumijevanju i prihvaćanju vlastitog identiteta, prihvaćanju od okoline i povezivanju sa širom LGBTIQ+ zajednicom vežu uz konkretne predmete u funkciji okidača sjećanja na proživljeno iskustvo.
O motivaciji za pokretanjem projekta, Jan Franjul je u intervjuu za Kulturpunkt istaknuo: “Ono što je nama bilo važno na početku te suradnje, jest to da postajemo dio razgovora, a ne da se o nama kao LGBTIQ+ osobama samo govori.” Iz tog razloga, pokretačima projekta, naglasio je Franjul, bilo je važno koristiti osobne priče: “Odabranim predmetima iz privatnih zbirki i popratnim tekstovima, odnosno njihovim pričama želimo ukazati na proces osvještavanja i prihvaćanja osobnog identiteta koji se razlikuje od onog koji inače gradimo prema dominantnom kulturnom i društvenom obrascu.”
Daljnji razvoj projekta planiran je prema inicijalnoj ideji putujućeg muzeja, stoga će COME u 2025. godini gostovati u Rovinju, Zagrebu, Pazinu, Labinu, Poreču, Trstu i Sloveniji, a tim povodom svi zainteresirani pozvani su da se priključe u kreiranju muzejskog fundusa dijeljenjem vlastitih priča i/ili fotografija.
Ovaj članak objavljen je u sklopu projekta Kulturne trase društvenosti koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.