Na Međunarodni dan popravaka, 19. listopada, Zelena akcija objavila je novi priručnik kojim nastoje poticati na ponovnu uporabu stvari unutar zajednice u duhu zero wastea. Riječ je o dokumentu pod nazivom Kickstart Reuse: smjernice za pokretanje projekata ponovne uporabe u zajednici.
U uvodu priručnika navodi se da ove smjernice “pružaju sveobuhvatan okvir za građanske inicijative, organizacije civilnog društvai lokalne vlasti koje žele uspostaviti i unaprijediti projekte ponovne uporabe unutar svojih zajednica”. Osim inspirativnih uputa, priručnik nudi i praktične korake te prikaze uspješnih projekata proizašlih iz projekta Kružne zajednice / Communities Go Circular. Projekt je pokrenut u sklopu EU programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti, a cilj mu je uključiti građane_ke u stvaranje zero waste zajednica usmjerenih na smanjenje emisija stakleničkih plinova, doprinos ublažavanju klimatskih promjena i smanjenje nastanka otpada.
Kako se pojašnjava u publikaciji, u projektu je sudjelovalo više od tisuću građana i građanki zajedno s predstavnicima organizacija civilnog društva i donositeljima odluka. Nositelj je projekta udruga Zelena Istra, a projektni partneri su Ekologi brez meja, KNOF, Zelena akcija i Zero Waste Italy. Priručnik donosi idetaljan prikaz njihovih projekata ponovne uporabe, uključujući repair caffe u Društvenom centru Rojc u Puli, biciklopopravljaonu Zelene akcija u Zagrebu i Centar za ponovnu uporabu Zero Waste Italyja, u koji građani_ke mogu donijeti predmete koji im više nisu potrebni, ali mogu biti korisni drugima. KNOF opisuje svoj reuse boutique, trgovinu rabljenom robom, a Ekologi brez meja organiziraju Festival ponovne uporabe kojem je cilj potaknuti pojedince da doprinose produženju životnog ciklusa proizvoda.
Osim ekoloških udruga, principi ponovne uporabe sve više dobivaju na važnosti i u kulturno-umjetničkom sektoru, gdje se javlja potreba za njihovim integriranjem u prakse održivosti. U tom kontekstu vrijedi istaknuti aktivnosti Empiria teatra, nezavisnog kazališta istraživačkog, eksperimentalnog i edukativnog smjera. Njihova ekološko-izvedbena inicijativa Šteta bacit svoje je začetke imala u istoimenoj Facebook grupi za posudbu i razmjenu kostima, scenografije i rekvizita aktera na nezavisnoj sceni, koja danas broji preko 1200 članova.
Pored grupe, inicijativa je dosad organizirala kazališni buvljak, niz ekoloških radionica namijenjenih djeci, kreativne i interaktivne aktivnosti u svrhu razvoja svijesti polaznika_ca o prenamjeni predmeta, kao i tribinu Izvedbene umjetnosti i ekologija, održanu u studenom 2023. u prostoru Centra mladih Ribnjak. Iste je godine Empiria teatar objavio i publikaciju o razmjeni i održivosti u izvedbenim umjetnostima (autorica Dora Golub).
Iva Srnec Hamer, producentica u Empiria teatru, objašnjava: “Projekt Šteta bacit započet je inicijativom na društvenim mrežama u svrhu rješavanja problema gomilanja scenskog otpada koji nastaje kao nusproizvod rada u izvedbenim umjetnostima unutar okvira nezavisnog sektora. Nastankom istoimene grupe na Facebooku 2020. godine i posljedičnim velikim odazivom umjetnika, otpočela je praksa razmjene i donacije elemenata postojećih kazališnih fundusa, a potom se uživo oformio i Kazališni buvljak.
Daljnje širenje inicijative nastavilo je praksu povezivanja umjetnika na lokalnoj nezavisnoj sceni putem razmjene materijala koji figurira kao višak proizvodnje u umjetničkim procesima, inzistirajući na konceptima obnovljivosti i kreativne preobrazbe u korištenju otpada kao umjetničke strategije. Ove ekostrategije popraćene su tribinom na spomenute teme kao i izradom sveobuhvatne analitičke publikacije na temu scenskog otpada.”
Postojanje ovakvih inicijativa, projekata i publikacija ukazuje na potrebe, ali i nebrojene mogućnosti zbrinjavanja i ponovne uporabe predmeta. Zainteresirani pojedinci i pojedinke, kao i organizacije i udruge, mogu se inspirirati ovim primjerima dobre prakse. Publikaciju Zelene akcije Kickstart Reuse možete pročitati ovdje, a publikaciju Empiria teatra Šteta bacit ovdje.
Objavljeno