Povodom 31. godišnjice rušenja monumentalnog Spomenika pobjedi naroda Slavonije, krajem rujna 2023. je prostor udoline Papuka na jednu večer prigodno oživjela multimedijalna svjetlosna instalacija. Riječ je o posveti impozantnom modernističkom spomeniku Vojina Bakića izgrađenom 1968., a koji je miniran za vrijeme ratova 90-ih, točnije 1992. godine. Potaknuti nepravdom kolektivnog zaborava na akcije čišćenja umjetničkih testimonijala antifašističkoj borbi, Srpsko narodno vijeće na čelu s Miloradom Pupovcem u suradnji s umjetnikom Sandrom Đukićem, kustosicom Davorkom Perić i autoricom popratnog diskurzivnog programa Lanom Lovrenčić pokreće projekt revitalizacije Bakićeve razorene ostavštine.
Projekt naziva Tišina koja je srušila spomenik predstavljen je svečanim programom koji se održao prošle jeseni. Radi se o multimedijalnom projektu predstavljenom kroz upečatljivu privremenu rekreaciju spomenika na dvadesetometarskom LED ekranu i trajno postavljenu info ploču s QR kodom koji “uz pomoć tehnologije proširene realnosti (AR – Augmented Reality), čini 3D spomenik virtualno vidljivim na istom mjestu na kojem je bio prije devastacije”, istaknuli su organizatori. Ime projekta se referira na netočni navod o rušenju spomenika vjetrom, koji je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) naknadno demantirao. Podatke DHMZ-a o snazi vjetra u službeno imenovanom rasponu “tišine”, idejni začetnici projekta simbolički povezuju s dugogodišnjim ograđivanjem i zanemarivanjem sudbine Spomenika o kojoj su nadlažne institucije i mediji slabo izvještavali. Projekt konzervacije baštine Tišina koja je srušila spomenik rasvjetljava (prisilno) zaboravljene crtice naše povijesti, a korištenjem novih tehnologija otvara prostor za novi pogled na sjećanja na antifašističku borbu, kao i umjetnike koji su s njom u korak stvarali.
Nakon prezentacije u Kamenskoj projekt je, u obliku izložbe, predstavljen u SKD Prosvjeta u Zagrebu, a proljetos je gostovao u bečkoj Galeriji Michaela Stock. Međunarodnoj vidljivosti i priznanjima revitalizaciji zaboravljenog spomenika pridružile su se Europska komisija i Europa Nostra uviđajući važnost projekta u kontekstu kolektivnog brisanja sjećanja na antifašističku borbu i dugogodišnjeg uništavanja spomen obilježja te umjetničkih radova koji su iz nje proizišli.
Povodom nagradnog natječaja Europske baštine koji od 2002. godine izdvaja sudionike programa Kreativna Europa, projekt Tišina koja je srušila spomenik, istaknut je jer “otvara pozitivan dijalog i stvara prostor za rasprave o disonantnoj, a često zaboravljenoj baštini sa srodnim zajednicama u svojoj srži”. Tišina je nagrađena u kategoriji Angažman građana i podizanje svijesti, a recentno je nominirana u posebnoj natječajnoj kategoriji, Public Choice Award. Riječ je o popratnoj novčanoj nagradi u iznosu od 10 000 eura koju dodijeljuje publika na temelju glasanja, a biraju među pobjednicima nagrade Europske baštine. Pobjednik natječaja bit će objavljen na svečanoj ceremoniji dodjele nagrade Europske baštine, koja se ove godine održava 7. listopada u Bukureštu.
Preostaje vidjeti na koje će načine revitalizacija Spomenika zaživjeti među lokalnom publikom čiji glas za Nagradu može doprinijeti financijskoj potpori i potencijalnim razvojem projekta.
Objavljeno