Novo promišljanje umjetnosti u javnoj sferi

Članice kolektiva WHW izabrane su za kuriranje novog izložbenog programa u prostoru Skulptur Projekte Münster.

pripremila:
Paula Ćaćić
FOTO: Hanna Neander

U srijedu, 21. kolovoza na konferenciji za medije u njemačkom gradu Münsteru objavljena je vijest da će Ivet Ćurlin, Nataša Ilić i Sabina Sabolović, članice kolektiva Što, kako i za koga / WHW, biti kustosice sljedećeg izdanja izložbe u javnom prostoru Skulptur Projekte Münster. Riječ je o programu koji će se održati od lipnja do rujna 2027. godine u Münsteru.

Uz Venecijansko bijenale i Documentu, Skulptur Projekte Münster smatra se jednom od najvažnijih europskih izložaba. Od 1977. godine, kada ju je pokrenuo nedavno preminuli njemački kustos Kasper König, održava se svakih deset godina. König je pokrenuo Skulptur Projekte Münster kao projekt koji preispituje medij skulpture u javnom prostoru, istražujući pritom i kompleksnost umjetnosti koja se ostvaruje unutar raznolikih aspekata javne sfere. Sva dosadašnja izdanja SPM-a nastala su pod kustoskim vodstvom Königa koji je surađivao s različitim timovima. Godine 2027. SPM će po prvi put u svojoj povijesti imati nove umjetničke direktorice i to u godini kada obilježava 50. obljetnicu djelovanja.

Godine 2023. organizatori projekta Grad Münster i LWL (pokrajinska organizacija Sjeverne Rajna-Vestfalije) po prvi put su organizirali pozivni natječaj za novo umjetničko vodstvo. Međunarodni žiri u velikoj je konkurenciji izabrao upravo članice kolektiva WHW za kustosice novoga izdanja te prestižne manifestacije, istaknuvši kvalitetu njihova prijedloga i vizije.

Kolektiv WHW u fokus svoje koncepcije projekta stavlja grad Münster i mogućnosti transnacionalnih javnih sfera. Pri procesu realiziranja projekta WHW će nastojati uzeti u obzir ekološke aspekte i promišljanje ideje odrasta. Poseban interes su iskazale za istraživanje ruralne okolice Münstera i nacionalnih granica koje su 1648. godine utvrđene Vestfalskim mirom u tom gradu.

Na medijskoj konferenciji članice WHW su se osvrnule i na aktualno stanje kulturnog sektora u Njemačkoj, koje posljednjih godina trpi otkazivanja i cenzuru. Pozvavši se na na antifašističku tradiciju, istaknule su da će raditi na principima internacionalizma, pravednosti i ravnopravnosti.

Podsjetimo, u razdoblju između lipnja 2019. i lipnja 2024. godine članice kolektiva (Ćurlin, Ilić i Sabolović) djelovale su kao umjetničke direktorice bečkog Kunsthallea. Kolektiv je dosad radio na nizu velikih međunarodnih izložbenih projekata kao što su 11. Istanbulsko bijenale (2009.) i Hrvatski paviljon 54. Bijenala u Veneciji (2011.). Godine 2023. kolektiv je ostao bez prostora u Zagrebu, u kojem su od 2003. vodili Galeriju Nova.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano