Kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma

Centar za kulturološka i povijesna istraživanja socijalizma osnovan je u srpnju ove godine kao nova sveučilišna sastavnica.

jugoslavija_znacke_630

Smješten u Puli, Centar okuplja djelatnike raznih sveučilišnih odjela i umrežava znanstvenike koji dijele zanimanje za istraživanje razdoblja socijalizma i postsocijalizma te socijalističke i komunističke ideologije i teorije.

Znanstveno-istraživačka djelatnost Centra, čiji su inicijatori osnivanja doc. dr. sc. Igor Duda (voditelj centra u god. 2012-2013), doc. dr. sc. Lada Duraković, asistent Boris Koroman, te doc. dr. sc. Andrea Matošević, odvija se u okviru humanističkih, društvenih i interdisciplinarnih znanosti, posebno na društvenim i humanističkim poljima (povijest, etnologija i antropologija, filologija i znanost o umjetnosti).

U središtu interesa CKPIS-a je razdoblje socijalizma od 1945. do 1990. na hrvatskom i bivšem jugoslavenskom prostoru, no predmet istraživanja mogu biti i socijalističke i komunističke ideje u devetnaestom i prvoj polovici dvadesetoga stoljeća, kao i vrijeme postsocijalizma i tranzicije u kojem se razgrađuje polustoljetna tradicija samoupravnog i državnog socijalizma te s dominantnog političkog obzora nestaje utopijska ideja o uspostavi komunističkog društva. Usprkos pomacima do kojih dolazi posljednjih nekoliko godina socijalizam – kao povijesni, politički, ekonomski, društveni i kulturni pojam – u hrvatskoj je znanosti i dalje mahom neistražena tema. Domaća znanost kaska za bogatom znanstvenom produkcijom u inozemstvu i morala bi naći načina za kvalitetnije uključivanje u međunarodnu razmjenu kako bi Hrvatska izbjegla položaj pukoga objekta kada je riječ o istraživanju socijalizma.

Pula se zbog niza povijesnih okolnosti nameće kao odličan izbor za sjedište Centra. Socijalističke i komunističke ideje bile su poznate pulskom radništvu još u prvoj polovici dvadesetoga stoljeća. Politički dominantne postaju u razdoblju poslije Drugoga svjetskog rata kada je Pula oblikovana kao grad s promijenjenim identitetom izgrađenim na umnogome drugačijoj demografskoj i kulturnoj podlozi, kao grad na novome teritoriju koji dotad nije državno-politički bio povezan s Hrvatskom i Jugoslavijom, kao grad čije je mjesto u jugoslavenskom socijalističkom imaginariju bilo iznimno jako, posebno s obzirom na Brijune, igrani film i vojsku. Zbog svoje povijesne uronjenosti u socijalizam i svog tadašnjeg rubnog položaja prema hladnoratovskom Zapadu Pula je odlično polazište za istraživanje socijalizma, Hladnoga rata i Pokreta nesvrstanih te cijele lepeze njihova šireg društvenog utjecaja na područja od visoke politike preko kulture do svakodnevice.

Na predstavljaju koje će se održati 12. listopada u Puli će, uz osnivače Centra, govoriti gosti povjesničar prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina, etnologinja dr. sc. Ines Prica te kreatorica vizualnog identiteta Centra dipl. ing. diz. Narcisa Vukojević. Tim se povodom najavljuje i tribina Perspektive kulturoloških i povijesnih istraživanja socijalizma u kojoj će sudjelovati svi spomenuti.

Izvor: UNIPU

Objavljeno
Objavljeno

Povezano