Zahtjev za bezuvjetnim puštanjem na slobodu

Međunarodni P.E.N. skretanjem pažnje na slučajeve Fatime Naoot, Mahvash Sabet i Narges Mohammadi, želi upozoriti na nasilje i zastrašivanje književnica i spisateljica.

piše:
Martina Domladovac
Thomas_Hawk_630 Foto: Thomas Hawk

Piše: Martina Domladovac

Fatima Naoot egipatska je pjesnikinja i i glavna urednica književnog časopisa Qaws Qazah (Duga) te kolumnistica i spisateljica u raznim časopisima i novinama u Egiptu i na Bliskom istoku. Objavila je dvadeset jednu knjigu i prevodila autore kao što su Virginia Woolf i Philip Roth. Sudjelovala je na izborima za parlament 2015. godine, na kojima se kandidirala kako bi mogla spriječiti salafitske stranke da “promijene ustav”.

Mahvash Sabet iz Irana, učiteljica je i pjesnikinja. Kao učiteljica i ravnateljica radila je u više škola te je surađivala s Nacionalnim književnim odborom Irana. Nakon Islamističke revolucije u Iranu 1979. godine, otpuštena je i zabranjen joj je rad u javnom obrazovanju. Kao ravnateljica Bahá’í instituta za visoko obrazovanje koji pruža alternativno visoko obrazovanje Bahá’í mladima, radila je petnaest godina.

Narges Mohammadi, također iz Irana, nezavisna je novinarka i bivša do-predsjednica i glasnogovornica organizacije Defenders of Human Rights Center (DHRC) koja zagovara reformu ljudskih prava i zastupa političke zatvorenike u pravnim procedurama. Izabrana je za predsjednicu izvršnog odbora Nacionalnog vijeća za mir u Iranu, široke koalicije protiv rata i za promicanje ljudskih prava. Uključena je u kampanju protiv smrtne kazne u Iranu.

Zajednička poveznica navedenih žena, osim toga da su politički angažirane spisateljice, je i to da trenutno služe zatvorske kazne zbog svojeg djelovanja. Mohammadi je u svibnju 2015. godine uhićena pod optužbom “širenja propagande protiv sistema, okupljanja i planiranja počinjenja zločina protiv nacionalne sigurnosti te pripadnosti ilegalnoj organizaciji čiji je cilj povreda nacionalne sigurnosti”. Sabet je u zatvoru od 2008. godine kada je uhićena zajedno sa šest drugih Bahá’í vođa poznatih kao Yaran-i-Iran (Prijatelji Irana), zbog vođenja aktivnosti Bahá’í zajednice u Iranu. Yaran-i-Iran osnovan je nakon revolucije u Iranu i služio je kao neformalno vijeće zajednice od oko tristo tisuća pripadnika. Organizacija je djelovala pod neprestanim vladinim pritiscima sve do 2008. godine kada je cijelo njeno vodstvo uhićeno. Optuženi su za niz protudržavnih aktivnosti koje između ostalog uključuju špijunažu, propagandu protiv Islamske države i djelovanje protiv državne sigurnosti. Suđenja su počela tek u siječnju 2010. godine, nakon čega su svi osuđeni na dvadesetogodišnje zatvorske kazne. Sabet je u zatvoru počela pisati poeziju, a njena zbirka objavljena je na engleskom jeziku 2013. godine.

Osim u Iranu, na zatvorske kazne za “nepoštivanje vjere” osuđeni su i brojni građani Egipta. U prosincu 2014. godine zbog statusa na Facebook stranici, Fatima Naoot optužena je za “nepoštivanje vjere, širenje sektaških sukoba i remećenje javnog mira”. U “statusu” je kritizirala tradiciju klanja životinja za festival Eid-al-Adha, a sličan kritični članak objavila je i u jednim dnevnim novinama. Tijekom suđenja, spisateljica je priznala da je napisala “status”, no njime nije imala namjeru uvrijediti Islam. Unatoč tome, u siječnju 2016. godine osuđena je na trogodišnju zatvorsku kaznu. Egipatska Inicijativa za prava pojedinca upozorava na velik broj zatvorskih kazni za “nepoštivanje vjere”. Samo od početka 2015. godine osuđeno je dvanaest osoba, a trenutno se vodi barem još jedanaest slučajeva. Nedavno je troje koptskih studenata osuđeno na petogodišnje zatvorske kazne zato što su snimili video u kojem se rugaju određenim praksama Islamske države (ISIS/Daesh). Iz Inicijative poručuju kako su takve kazne žestok napad na građanske slobode, posebno na slobodu vjeroispovijesti, mišljenja i izražavanja. Egipatska vlada odbacuje takve optužbe i tvrdi kako su posvećeni demokraciji.

Međunarodni P.E.N., svjetska udruga pisaca koja se bori za slobodu govora, odlučio je iskoristiti međunarodno obilježavanje Dana žena 8. ožujka kako bi skrenuli pažnju na slučajeve nasilja i zastrašivanja književnica i spisateljica. Također, žele apelirati na sve organizacije i pojedince da na razne načine vrše pritisak na vlade Egipta i Irana za izravnim i bezuvjetnim puštanjem spomenutih autorica, te osiguranje prava na slobodu izražavanja. 

Više detalja o načinima djelovanja možete potražiti na službenim stranicama Međunarodnog P.E.N.-a.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano