Završna stanica projekta Meeting Points 7 je u Moskvi, gdje u sklopu izložbe Deset tisuća podvala i sto tisuća smicalica predstavlja rad dvadeset suvremenih umjetnika na jedinstvenoj lokaciji: u dinamičnom radnom okruženju znanstvene institucije koja svoj prostor nevoljko ustupa konceptu “bijele kocke”. Opirući se porivu nostalgičke proslave međunarodne solidarnosti tijekom antikolonijalnih borbi za oslobođenjem i simboličkom kapitalu Instituta za afričke studije u Moskvi, izložba prihvaća svoj status privremenog uljeza, zagovarajući pritom transformaciju ideje antikolonijalizma u klasnu borbu.
Sedmo izdanje međunarodnog multidisciplinarnog festivala Meeting Points naslovljeno Deset tisuća podvala i sto tisuća smicalica čini niz izložbi koje se odvijaju od rujna 2013. do lipnja 2014. godine u Zagrebu, Antwerpenu, Kairu, Hong Kongu, Beirutu, Beču i Moskvi. Inicijalni impuls za Meeting Points 7 proizašao je iz nedovršenih socijalnih i političkih procesa Arapskih revolucija i rekonfiguracije kapitalizma u cijelom svijetu, a potom se razvio u kontinuirani dijalog koji ne teče pravocrtno, njegova se poglavlja međusobno udaljavaju, preuzimaju, nastavljaju, dopunjuju ili proturječe jedno drugom poigravajući se s mogućnostima i istražujući limite onoga što izložba može prenijeti u politički izazovnim vremenima na bliskim ili udaljenim prostorima.
Zamišljena kao izložba u vremenu, Deset tisuća podvala i sto tisuća smicalica u svakom se ponavljanju stvara ispočetka i iznova povezuje teme kojima se bavi s određenim mjestom i njegovim geopolitičkim i povijesnim horizontom. Propituju se i načini na koji izbor određenih tema, konstelacije radova i umjetničkih stajališta djeluje kao odgovor na lokalne situacije, na njihove specifičnosti i potrebe. Ponekad su ti glasovi vrlo glasni, zaigrani i poučni, a ponekad vrlo suptilni, oprezni ili tek indicija, pokušaj da se nagovijesti i skicira dinamika koju je teško izraziti drugim sredstvima.
Uvod u izložbu je susret ruskih i ukrajinskih radnika u kulturi u organizaciji Что Делать / Chto Delat i održava se 3. srpnja, potom slijedi otvorenje izložbe uz audio-esej Aural Contract: the voice before the law Lawrencea Abu Hamdana, a 8. srpnja održava se diskusija Soviet institutions and liberation movements: places of memory or memory of the places? u kojoj sudjeluju Viktor Misiano, Aleksandr Panov i Vladimir Šubin.
Izložba je otvorena od 7. srpnja do 22. kolovoza, a radove izlažu spomenuti Lawrence Abu Hamdan i Что Делать / Chto Delat, potom DAAR, Karpo Godina, Sanja Iveković, Maryam Jafri, Darinka Pop-Mitić, Mykola Ridnyi, Maksim Spivakov, David Ter-Oganyan i drugi. Kustosti izložbe su članovi kolektiva Što, kako i za koga / WHW.
Izvor: e-flux
Objavljeno