

Dizajnerice 1930-1980: Kontekst, produkcija i utjecaji istraživački je projekt autorica i istraživačica Maše Poljanec, Maje Kolar i Ane Bedenko.
Piše: Vatroslav Miloš
Projekt će u formi izložbe biti predstavljen tijekom veljače i ožujka u Galeriji Hrvatskog dizajnerskog društva, a obuhvatit će radove 28 dizajnerica i to putem plakata kao posvete izabranim autoricama, ali i “paralelnim formiranjem rastućeg arhiva tekstualne i fotografske dokumentacije o ženama u dizajnu na webu”.
“Projekt je inicijalno nastao za potrebe galerijskih aktivnosti Hrvatskog dizajnerskog društva, gdje je jedan od programa usmjeren ka istraživanju i reaktualizaciji djela domaćeg dizajna iz proteklih razdoblja, što pretpostavlja dokumentiranje, revalorizaciju i prezentaciju radova autora koji su djelovali u domeni dizajna. Ta premisa dovela nas je do odabira teme propitivanja alternativne povijesti dizajna prikazane kroz ženski utjecaj kojeg u dosadašnjoj (ne tako opsežnoj) literaturi nema ili je previđen. Sam proces prikupljanja i detaljne sistematizacije građe tekao je u fazama tijekom čitave prošle godine, s brojnim posjetima arhivima i privatnim zbirkama te u sastancima i upoznavanju s autoricama”, kažu nam autorice i istraživačice Ana Bedenko, Maja Kolar i Maša Poljanec.
Budući da se projekt bavi dizajnom kojem su autorice žene i obuhvaća razmjerno dug vremenski period, pitanje koje su Poljanec i Kolar postavile u najavi izložbe – tko su one bile, kakvo je bilo njihovo djelovanje i što možemo od njih naučiti – čini se ključnim.
“Područje djelovanja detektiranih autorica prilično je heterogeno, zbog generalnih izmjena i razvoja opće definicije i poimanja dizajna, ali nudi presjek zanimljivih radova, podjednako kao i širi raspon obrazovnih i profesionalnih razvitaka predstavljenih 28 protagonistica. Lista imena je mnogo veća, međutim, zbog obujma filtriranja i priprema punih profila autorica svedena je na oglednih 28”, ističu autorice projekta i dodaju: “Autorska koncepcija, nas kao dviju dizajnerica koje su prvenstveno praktičarke, nudi specifičan tretman dokumenata i građe proizašle iz provedenog istraživanja, te naglasak stavlja na prikaz cjelovitih profila dizajnerica čiji rad u industriji i angažman u edukaciji o dizajnu dosad nije bilo moguće pretraživati niti locirati online”.
Važan rezultat istraživanja utoliko je i otvorena baza podataka koja će biti dostupna za slobodno pretraživanje i nadograđivanje na adresi www.dizajnerice.com od dana otvorenja izložbe, 26. veljače.
“Izložba ili, točnije, predstavljanje prve faze ovog istraživačkog projekta čini seriju autorskih plakata koji su svojevrsni uvod / ulazak na web stranicu, odnosno prikaz arhiviranih materijala svake od unesenih autorica. Taj je sadržaj tipološki drugačiji od standardne dokumentarne građe te se sastoji i od privatnih fotografija, radnih materijala iz projektne dokumentacije te intervjua iz kojih se dobiva potpuniji dojam porijekla, mogućeg izostanka te razvoja njihovih proizvoda, identiteta, grafičkih rješenja te angažmana u sferi edukacije o dizajnu”, ističu autorice projekta.
Na izložbi koja će biti otvorena do 19. ožujka bit će predstavljeni radovi dizajnerica kao što su Jelena Antolčić, Nada Falout, Branka Frangeš Hegedušić, Neli Geiger, Sanja Iveković, Jagoda Kaloper, Dragica Hercigonja Perhač, Milica Rosenberg, Stella Skopal, Mirjana Šimanović Tavčar, Marta Šribar, Greta Turković i drugih.
“Nadamo se da će opusi autorica zaintrigirati i studente dizajna te ih ponukati na preispitivanje načina na koji je povijest dizajna dosada definirana i prezentirana, te kako se prema njoj odnositi u svojoj današnjoj praksi”, kažu nam za kraj Bedenko, Kolar i Poljanec.
Više o izložbi potražite ovdje.
Objavljeno