Focusing democracy projekt je novosadskog Omladinskog centra CK13, podržan od NED fondacije, čiji je cilj putem niza tekstova inspirirati fotografe, fotografkinje, fotoreportere i fotoreporterke da se uz pomoć jezika fotografije aktivno uključe u tumačenje aktualnih društvenih procesa.
Društveno angažirana fotografija politična je zbog namjere i stava autora koji se iz nje može iščitati. Fotograf kao svjedok događaja ne mora uvijek samo dostaviti dokumentarni zapis teme kojom se bavi. On ili ona “piše svjetlom” i može koristiti jezik fotografije radi predstavljanja svoje interpretacije događaja, situacije ili društvenih procesa koji su za temu bitni. Upravo je promišljanje koje se krije iza svake slike osnova dokumentarne fotografije.
“Fotografije ne mijenjaju svijet, ali slike imaju moć da nas suoče s problemima na osnovnom i osobnom nivou. Slike izazivaju reakcije u ljudima, a te nas reakcije potiču na akciju”, opis je projekta na blogu Focusing Democracy: “Jedan je od glavnih zadataka ovoga projekta promoviranje društveno angažirane fotografije tako što se prostor daje pričama za koje nema mjesta u mainstream medijima. To nisu ekskluzivne informacije, aktualni događaji i najnovije vijesti. To su fotografske priče koje istražuju posljedice tih događaja, one koje nadilaze puku obavezu objektivnog informiranja. Poštujući narativne standarde fotonovinarstva, ali i autorski stav, one donose drugačije, mnogo dublje poglede na teme koje mediji zaboravljaju”.
Fotografija može iskoristiti kolektivno znanje i sjećanje, predrasude, ideje i strahove te ih može sublimirati u jednoj slici. Zbog toga je nositelje te moći, fotografe, potrebno educirati i obvezati na promociju visokih profesionalnih, etičkih i umjetničkih standarda te im ukazati na važnosti odgovornijeg i kvalitetnijeg pristupa svakodnevnom radu.
Omladinski centar CK13 najavljuje seriju intenzivnih trodnevnih fotoradionica u Novom Sadu, na kojima će predavači i mentori, priznati, afirmirani i objavljivani fotoreporteri svojim znanjem i kreativnim inputom provesti polaznike kroz sve stadije razvoja fotoeseja, od odabiranja teme i konstrukcije priče do tehničkih problema rada na terenu, odabira fotografija i pisanja potpisa fotografija. Više pronađite na blogu.