Borba drugačijim sredstvima

Izašao je novi broj Stvari, časopisa za teorijske prakse novosadskog kolektiva Gerusija.

piše:
Tomislav Žilić
vladimir_tkalčić_rusi_630 FOTO: Vladimir Tkalčić

Piše: Tomislav Žilić

U vrijeme kada lijevo orijentirana misao ne pronalazi svoje mjesto u kaotičnom neredu koji je današnji javni prostor – napose medijski – enklave ipak postoje. Uz raznovrsne internetske stranice i razne web izvore, tu su i specijalizirane periodične publikacije poput Stvari, časopisa za teorijske prakse. Stvar izlazi u nakladi novosadskog Kluba studenata filozofije Gerusija, a od svog prvog izdanja 2009. aktivno radi na regionalnom povezivanju studenata filozofije, afirmaciji same discipline i novih autora u polju, kao i sustavnom prevođenju tekstova koji su dio aktualne svjetske produkcije te onih koji nužno i ne spadaju u dominanti kanon.  

U dosadašnjih sedam brojeva časopisa objavljena je impresivna količina autorskih tekstova, osvrta na aktualne tekstove i publikacije, kao i prijevoda tekstova eminentnih filozofa poput Alana Badioua, Slavoja Žižeka, Alenke Zupančič, Jacquesa Rancierea i Alberta Toscana, da spomenemo samo nekolicinu. U novom, sedmom broju časopisa uvodni temat Levica u Srbiji: elementi za izgradnju političke pozicije otvara pitanje formiranja adekvatnog političkog impulsa tekstovima Pitanje politike organizacionih formi, Levi feminizmi: žensko pitanje te Sindikati i Otpor. Usto, novi broj predstavlja tekstove Andree Jovanović, Aleksandra Matkovića, Alpara Lošonca i Nemanje Sovtića, u kojima se autori dotiču tema bliskih akademskim krugovima, novih legislativa o radu, globalnom proleterijatu te (propalom) modelu jugoslavenskog samoupravljanja.

U prijevodu Đorđea Hristova tu je i tekst Heinza Dietera Kittsteinera, ‘Logičko’ i ‘istorijsko’: O razlikama Marksovog i Engelsovog sistema nauke (Engelsova recenzija ‘Priloga kritici političke ekonomije’ iz 1859. godine). Drugi prijevod u novom broju, Doroteja Neškovića, tekst je Cristophera J. Arthura Ka sistematskoj dijalektici kapitala. U konačnici, u novom broju može se čitati i intervju Economy is the Continuation of War Through Different Means, koji je s grupom T.O.P-Theorie.Organisation.Praxis iz Berlina napravio Saša Hrnjez.

Klub studenata filozofije Gerusija osnovan je 2005. godine, no svojim je aktivnostima ubrzo prerasao klasične studentske okvire i postao organizacija koja želi okupljanjem jedne nove generacije mladih filozofa aktivno doprinijeti stvaranju poticajnog filozofskog okruženja i otvaranju novih misaonih paradigmi. Gerusija organizira program Uvod u radikalne teorije u novosadskom Omladinskom centru CK 13 kao nastavak rada na aktiviranju onih filozofskih sadržaja i potencijala u lokalnoj zajednici koji se nedovoljno ili neadekvatno obrađuju na Sveučilištu.

Prvih šest brojeva časopisa Stvar možete pronaći ovdje.

Objavljeno
Objavljeno

Povezano