

Piše: Vatroslav Miloš
Dezorijentiranost aktualne vlasti, politika s figom u džepu u posljednja se tri mjeseca rasprostire od područja znanosti i obrazovanja, preko kulture i civilnog društva, do zdravstva i rada. Kap koja je prelila čašu iznuđena je ostavka Borisa Jokića i Ekspertne radne skupine za Cjelovitu kurikularnu reformu, a koji su na taj potez bili primorani zbog nejasne političke i logističke potpore procesu, ali i ljudima koji su na tom procesu radili .
“Pitanje obrazovanja je pitanje budućnosti naše djece – budućnost stavlja to pitanje pred nas. Ovo je ispit naše zrelosti i ispit naše odgovornosti prema našoj djeci, našim nećakinjama i nećacima, prema budućnosti. Učiteljice i učitelji su svoju stručnost, svoje iskustvo, znanja i vještine stavili na raspolaganje Hrvatskoj da se oblikuje škola koja će odgovarati na zahtjeve budućnosti, koja će učenike pripremiti da aktivno pridonose dobrobiti Hrvatske i Europe. Zauzvrat su doživjeli političke napade. Vrijeme je da Hrvatska pokaže da može bolje od aktualne političke garniture!”, poručuju iz Inicijative Hrvatska može bolje iza koje stoje organizacije civilnog društva okupljene u GOOD inicijativu, preko 60 različitih udruga, sindikati SSSH i SOMK, učitelji i učiteljice.
Istovremeno, internetska peticija podrške Cjelovitoj kurikularnoj reformi obrazovanja koju su pokrenule dr.sc. Ivana Ćosić, doc.dr.sc. Ivana Sekol, doc.dr.sc. Tanja Slišković i dr.sc. Ana Ljubojević u samo 48 sati prikupila je preko 27 tisuća potpisa.
“Nekorektno je što su ovakvi pritisci na Ekspertnu radnu skupinu došli nakon što je većina posla bila obavljena i što sad, kad je prijedlog kurikuluma trebao postati stvarnost, Ekspertna radna skupina stoji pred zidom i ne može nastaviti sa svojim radom te je primorana zatražiti razrješenje. Pozivamo hrvatsku akademsku zajednicu i građane da svojim potpisom podrže napore ekspertne radne skupine i Cjelovite kurikularne reforme”, ističe se u tekstu peticije.
Građani i građanke svoje će nezadovoljstvo moći iskazati na prosvjedima u srijedu, 1. lipnja u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci, Puli, Dubrovniku, Slavonskom Brodu, Korčuli, Bjelovaru. Za sada ih je preko osam tisuća najavilo dolazak na prosvjed u 18 sati na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, a pozivi na solidarnost stižu i od Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske te Vertikale sindikata obrazovanja koji ministru Šustaru poručuju da ukoliko se slaže s reformom, a ne podrži je – treba dati ostavku.
Objavljeno