Lokalno i kozmopolitsko

Nakon Tropizama, Darija Žilić nastavlja proučavati načine na koje pjesnikinje, pjesnici, prozaisti i prozaistkinje danas u Hrvatskoj pišu.

darija_zilic_630_0_0

U knjizi Tropizmi 2, istaknuta hrvatska pjesnikinja, esejistica i kritičarka Darija Žilić opisuje na koji način pjesnikinje, pjesnici, prozaisti i prozaistkinje danas u Hrvatskoj pišu, koje  književne postupke koriste, ali se istovremeno zanima i za to na koji način oni konstruiraju reprezentacije svijeta i što one znače u kontekstu u kojem nastaju. Knjigu je izdala nakladnička kuća Litteris.

Pokazujući raspon književnih postupaka, odnos prema pjesničkoj i proznoj lokalnoj tradiciji, kritičarka pokazuje kako se autori i autorice odnose prema globalnim modelima, te je paradigma koja se pokazuje najčešće definirana sintagmom “lokalno i kozmopolitsko”, što je u ovom trenutku dominantno određujuća pozicija hrvatske književne kulture.

Prethodila joj je knjiga istoimenog naslova u izdanju Meandra, u kojoj se nalaze ogledi o knjigama poezije koji su tijekom prošlog desetljeća objavljivani u brojnim časopisima (Zarez, Tema, Nova Istra, Vijenac, Književna Republika, Poezija, Riječi) te na Trećem programu Hrvatskog radija (u emisiji Bibliovizor urednice Gordane Crnković). 

Darija Žilić rođena je 1972. u Zagrebu, a školovala se na Filozofskom fakultetu u Zagrebu (povijest/komparativna književnost). Objavljivala je eseje i kritičke prikaze o suvremenoj poeziji, teoriji i aktivizmu u časopisima te brojne intervjue. Stalna je suradnica na Trećem programu Hrvatskog radija, surađivala je na projektu Školske knjige Leksikon hrvatske književnosti – djela. Prevodi poeziju s engleskog i sa slovenskog jezika. Urednica je u časopisu Tema. Voditeljica je tribine Dekonstrukcije u Hrvatskom društvu pisaca, kojeg je i članica, te književne tribine u Klubu umjetnika na Sušaku u Rijeci. Pjesme su joj prevođene na talijanski, slovenski i engleski jezik.

Objavila je knjigu pjesama Grudi i jagode, zbirku ogleda o suvremenom pjesništvu Pisati mlijekom, knjigu poezije Pleši, Modesty, pleši, knjigu ogleda o suvremenoj književnosti Muza izvan geta, knjigu intervjua s piscima, znanstvenicima i aktivistima iz Hrvatske i regije Paralelni vrtovi, knjigu ogleda o književnosti i filmu Nomadi i hibridi i zbirku ogledi o pjesničkim knjigama Tropizmi.

Izvor. booksa.hr
Objavljeno
Objavljeno

Povezano