Transeuropa Lab platforma je za angažiranje na javnim mjestima Beograda, Barcelone i Berlina uz sudjelovanje eksperata i lokalnih inicijativa, nastala unutar projekta European Alternatives. Cilj je platforme istraživanje zajedništva kao alternativnog pogleda na svijet i pokretača pozitivnih društvenih promjena. Dalje od institucionalnih i geografskih granica Europe i koncepta partikularnog građanstva, platforma dovodi u pitanje upravljanje temeljeno na ekonomskoj i političkoj moći izvan sfere demokratske legitimnosti.
Od 11. do 14. srpnja serijom razgovora platforma će inicirati bavljenje javnim prostorom Beograda u tom istom prostoru, u suradnji s Ministarstvom prostora, lokalnom neformalnom inicijativom grupe kulturnih radnika i aktivista.
U četvrtak, 11. srpnja, od 19 sati, na trgu Slavija organiziran je razgovor s aktivistima, arhitektima i prolaznicima o mogućim rješenjima za budućnost ovog dijela grada. Razgovor pod nazivom Kome pripada Slavija? obuhvatit će koncept izmještanja tramvajskih šina i predloženo uvođenje podzemnih prolaza za pješake, uvjet najnovijeg natječaja za uređenje Slavije. Stručna javnost je podjeljena oko ovog pitanja, a obje strane se pozivaju na dobrobit prolaznika koji najčešće nisu upoznati sa svojim pravima u odlučivanju o javnom prostoru. Cilj je radionice ispitivanje građana o njihovim stavovima i potrebama i navođenje na razmišljanje o vlastitoj odgovornoj ulozi u gradu. Namjera nije diskusija o konkretnim rješenjima i kvaliteti ponuđene arhitekture, nego o položaju pojedinca u pravnoj i fizičkoj hijerarhiji grada.
U petak, 12. srpnja, od 19 sati u parku ispred Ministarstva kulture umjetnici, radnici u kulturi i prolaznici pokušat će pronaći početak kraja sveopćeg lošeg stanja u kulturi. Razgovor u parku obuhvatit će pitanja poput ključnih razloga lošeg stanja i prioriteta u njegovom rješavanju te rekordno niskog ukupnog izdvajanja za kulturu i raspodjele istog. Propitat će se mjesto suvremene umjetnosti u državi koja kulturu vidi isključivo kao agens izgradnje nacionalnog identiteta te potreba obnavljanja ili pak mijenjanja institucija ogrezlih u korupciji, neradu i nepotizmu. Naposljetku, u svemu tome, koja je uloga i odgovornost publike?
Za nedjelju, 14. srpnja, od 19 sati na platou ispred Biroa Savamala i Društva Savamala u ulici Svetozara Radića broj 3-5 najavljena je izložba fotografija stanovnika Savamale na kojima su ovjekovječene pozitivne, ali i negativne strane ovog dijela grada.
Izvor: Ministarstvo prostora / Fotografija: Tacheles, Berlin
Objavljeno