Briljantne intelektualne analize suvremenosti

Ovogodišnja nagrada Jean Améry za najbolje esejističko postignuće pripala je Dubravki Ugrešić za njemačko izdanje knjige Karaokekultur.

dubravka_ugresic_630

Nagrada se dodjeljuje Dubravki Ugrešić zbog, kako ističe žiri, “njezinih briljantnih intelektualnih analiza suvremenosti” a koje se tiču svih nas koji svjedočimo tzv. “karaoki kulturi”.

Nagradu Jean Améry ustanovila je 1982. godine Maria Améry, udovica poznatog esejista Jeana Améryja, u sjećanje na njegovo djelo, a nagrađuju se oni autori koji u svojim esejističkim djelima nadahnuto i kritički promišljaju sve aspekte suvremenosti.

Od 2007. godine nagradu podupiru austrijska Erste banka i Klett-Cotta Verlag iz Stuttgarta, a nagrada i novčani iznos od 12 tisuća eura bit će uručeni Dubravki Ugrešić 11. listopada u Frankfurtu, na tamošnjem Sajmu knjiga.

Dosadašnji dobitnici nagrade su Imre Kertész (2009), Drago Jančar (2007), Michael Jeismann (2004), Doron Rabinovici (2002) i Franz Schuh (2000).

Izvor: MVinfo

Objavljeno
Objavljeno

Povezano