Koncept distinkcije je, kako kaže Vjeran Katuranić u svojoj recenziji, “toliko korišten od brojnih drugih autora da se koji put može smatrati sinonimom za Bourdieuovu sociološku interpretaciju kulture. A korišten je zbog zasnovanosti, ali i očigledne provokativnosti, Bourdieuova argumenta, zapravo čitave sile argumenata, o tome da profinjeni ukus i ostala obilježja pripadnika visoke kulture ne predstavljaju skoro više ništa drugo nego njihovo sredstvo odvajanja od donjih društvenih klasa. Drugim riječima, naši su ukusi u konačnici određeni našim društvenim porijeklom, i razlike se u tom pogledu teško mogu smanjiti ili poništiti putem (re)socijalizacije, obrazovanja i sličnih oblika kompenzacije koje pružaju moderna demokratska društva.”
Distinkcija predstavlja jedan od vrhunaca suvremene društvene i humanističke znanosti i nezaobilaznu referencu u istraživanjima odnosa između društva i kulture te visokoškolskom i popularnom obrazovanju na području društva, kulture, umjetnosti pa i ekonomije. Za hrvatski prijevod zaslužna je Jagoda Milinković.
Pierre Bourdieu (1930-2002) je bio francuski sociolog, antropolog i filozof, jedan je od najutjecajnijh društvenih znanstvenika prošlog stoljeća. Nakon studija filozofije na elitnoj visokoj školi u Parizu, École normale supérieure, radio je kao nastavnik i potom kao znanstveni novak na Filozofskom fakultetu u Alžiru, kasnije u Parizu i Lilleu. Od 1981. Bourdieu je bio redovni profesor sociologije na renomiranom Collège de France. Njegovi spisi O televiziji prodani su u 100.000 primjeraka, a ništa lošije nisu prošle niti knjige poput La Misère du monde (1993), Homo Academicus (1984) i La Noblesse d’État (1989). Bourdieu je odlikovan najprestižnijom nagradom na polju znanosti, Médaille d’or du Centre National de Recherche Scientifique (CNRS). Najpoznatiji je postao po svojoj knjizi Distinkcija, koju je objavio 1979, a u kojoj analizira francusku kulturu ukusa, habitus i fine razlike među društvenim klasama.