

Izložba Na brdu_Skice za izmještanje otvara pitanja posljedica turistifikacije i nefunkcionalnih gradskih resursa na primjeru dubrovačkog skloništa za pse.
Na brdu_Skice za izmještanje. Foto: Nina Đurđević
Piše: Hana Sirovica
Nekontrolirana turistifikacija gradova štetno utječe na kvalitetu života, ugrožava pravo na stanovanje i podređuje javni prostor privatnim interesima. Posljedično, ne ulaže se u infrastrukturu koja bi poboljšala uvjete života za one koji u gradu doista stanuju, već se kozmetički uređuju tek oni dijelovi gradskog tkiva koji će se prezentirati privremenim posjetiteljima i podrediti njihovoj platežnoj moći. U ovakvoj situaciji, briga za pitanja koja se tiču javnog i zajedničkog dobra nerijetko se, i sve više, prelama upravo preko leđa samih građana i građanki.
Izložba Na brdu_Skice za izmještanje, nedavno otvorena u zagrebačkoj BAZI u sklopu Vox Feminae festivala, otvara upravo pitanja posljedica turistifikacije i nefunkcionalnih gradskih resursa u Dubrovniku, i to na specifičnom primjeru skloništa za pse za koje u tom gradu ne postoji dostatno ili održivo rješenje. Audio-vizualni postav rezultat je suradnje dviju umjetnica, Karle Crnčević i Lucije Bužančić, a riječ je o zajedničkom odgovoru na slučaj azila za pse na brdu Žarkovica iznad Dubrovnika. Iako umjetnice navedenim problemima pristupaju polazeći iz dva različita medija i dviju autorskih pozicija, ujedinjuje ih zajednički problem. Dokumentarni snimci Karle Crnčević koji prikazuju život skloništa na Žarkovici isprepliću se s kadrovima gradskih ulica prenapučenih turistima. Njihovu dinamiku razbijaju ilustracije nastale kao likovni odgovor na snimljeni materijal, a one prikazuju detalje života azila, kao i njegovu prostornu mapu i kronologiju.
No-kill azilom na Žarkovici upravlja Društvo za zaštitu životinja Dubrovnik koji vodi građanka Sandra Sambrailo, uz pomoć volontera i ilegalno, u iznimno lošim uvjetima. Počevši od 2003. godine kad je azil krenuo s radom, različite garniture gradske vlasti za ‘slučaj Žarkovica’ opetovano se obećavaju pobrinuti i otvoriti službeni gradski azil, no zakonsku dužnost da osiguraju zbrinjavanje napuštenih pasa na svom području još nisu ispunile. Grad koji živi od turizma napuštene pse izmješta na svoje rubove i skriva od pogleda, a priča o skloništu Žarkovica tako postaje priča o kroničnoj nebrizi, sustavnom problemu i neodgovornosti lokalnih vlasti. Pribrojimo li tomu još i podatak da je sama lokacija skloništa vrijedna upravo iz vizure turizma jer uživa izniman pogled na grad, jasno je da se radi o bolnom mjestu na više razina. “Ovo je politička priča i ovo je duga borba, mjesto otpora i solidarnosti; o onom što želimo da se vidi i onome što skrivamo, o odnosu prema Drugom i dvostrukim mjerilima. Dok se hvalimo brojem noćenja i brojem prodanih ulaznica na dubrovačke zidine, nemamo azil za napuštene životinje koji bi po zakonu morali imati”, objašnjavaju umjetnice.